41 lat temu powstał zespół U2

REKLAMA
Larry Mullen, 15 letni perkusista uczęszczający do Temple Comprehensive School w Dublinie, wywiesił na szkolnej tablicy ogłoszeń karteczkę, że poszukuje chętnych do założenia zespołu rockowego.
REKLAMA

Spotkali się w kuchni jego rodzinnego domu 25 września 1976 roku. W sumie było ich siedmiu, a ostatecznie zostało tylko pięciu. Adam Clayton tak wspomina to spotkanie "z tego, co pamiętam, nie było zbyt dużo grania, raczej gadaliśmy. Bono przyszedł bez gitary, ale to nie powstrzymało go przed tym, aby od samego początku zacząć rządzić" . Zespół nazwano "Feedback", później zmienioni nazwę na "The Hype", a ostatecznie w 1978 roku, po odejściu gitarzysty Dicka Evansa (brat The Edge'a) przemianowano go na U2. Tego dnia, nikt nie spodziewał się, że Paul David Hewson, David Howell Evans, Adam Clayton i Larry Mullen stworzą jeden z czołowych zespołów rockowych na świecie.

REKLAMA

Początki nie były łatwe, młoda grupa spędzała ze sobą każdą wolną chwilę, walczyła z problemami życia codziennego, ze swoimi słabościami, ale przy tym dużo ćwiczyła i koncertowała. Wydany w 1983 roku album "War" zaowocował dużą trasą koncertową, która wtedy przyniosła im niebywałą popularność. Rok później ukazało się "The Unforgettable Fire",z którego pochodzi przebój "Pride ( In The Name of Love)". Największym sukcesem komercyjnym grupy jest wydany w 1987 roku "The Joshua Tree". Album ten sprzedał się w liczbie ok 16 mln egzemplarzy, a przeboje takie jak "With or Without You" nie opuszczały pierwszych miejsc list przebojów przez wiele miesięcy. Zespół, znajduje się obecnie w trasie koncertowej z okazji 30 - lecia od jego wydania. Lata 90 przyniosły zmiany w dotychczasowym stylu muzycznym zespołu. Owocem tego, był wydany w 1991 roku album "Achtung Baby", który pokrył się poczwórną platyną w Wielkiej Brytanii, oraz ośmiokrotną w Stanach Zjednoczonych. W sumie U2 sprzedali ponad 150 milionów płyt na całym świecie. W grudniu ukazać ma się kolejny, czternasty studyjny album zespołu zatytułowany "Song of Experience".

W rozmowie udzielonej na potrzeby książki "U2 o U2" Larry Mullen wyznał "Przypominam dysfunkcyjną rodzinę z jej typowymi problemami, które raz są straszne, a raz śmieszne. Odmienne osobowości nie sprawią, że U2 się rozpadnie. Różne upodobania muzyczne również nie podzielą zespołu."

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory