Nie żyje Tom Petty

REKLAMA
Legendarny muzyk zmarł w wieku 66 lat po przebytym, rozległym zawale serca. Oficjalną informację przekazał jego wieloletni manager Tony Dimitriades. Artysta zmarł w szpitalu o godzinie 8.40 wieczorem czasu lokalnego "w otoczeniu rodziny, jego kolegów z zespołu i przyjaciół".
REKLAMA

Wczoraj, późnym wieczorem cały świat obiegła informacja o śmierci Toma Petty'ego. Nieprzytomnego muzyka znaleziono w jego domu w Malibu. Początkowo, sprzeczne informacje płynące z amerykańskich mediów, okazały się prawdziwe.

REKLAMA

Tom Petty urodził się 20 maja 1950 roku w Gainesville w stanie Floryda, jako syn handlowca ubezpieczeniowego. W wieku 17 lat zrezygnował z nauki w szkole średniej, dołączył do grupy Mudcrutch, która w tym czasie startowała. W skład grupy wchodzili dwaj muzycy, z którymi Petty współpracował przez wiele najbliższych dekad, gitarzysta Mike Campbell i klawiszowiec Benmont Tench. Petty najbardziej znany jest jako frontman założonej w 1975 roku grupy Tom Petty and The Heartbreakers. Ich debiutancki album został wydany w 1976 roku. Obejmował on m.in. single "Breakdown" i "American Girl". Przełomowym okazał się trzeci album, Damn the Torpedoes, wydany 1979 roku. Krążek trzykrotnie pokrył się platyną. Pochodzą z niego tego utwory jak "Do not Me Me That That", "Here Comes My Girl" i "Refugee". Z jego największe inspiracje muzyczne uważa się Boba Dylana, oraz popularną w latach 60. grupa "The Byrds".

 

Pod koniec lat 70. Petty zaczął pisać m.in. opowieści o rebeliantach wojennych. Analizując całą jego karierę, zauważyć można utwory, których teksty często dotykały problemów społecznych, przez co często porównywano go do Bruce'a Springsteena. Utwory "The Waiting", "You Got Lucky", "I'll Not Back Down", "Learn to Fly", czy "Last Dance Mary Jane", które dominowały na rockowych listach przebojów. Większość albumów Petty'ego otrzymała certyfikaty złotej lub platynowej płyty.

W latach 80-tych Petty był częścią supergrupy Traveling Wilburys wraz z Bobem Dylanem, George'em Harrisonem, Royem Orbisonem i Jeffem Lynne. W późniejszych latach Petty kontynuował współpracę z Lynne na swoim pierwszym solowym albumie "Full Moon Fever", wydanym w 1989 roku. Album objemował takie hity jak "Free Fallin", "Running Down a dream" i "I will not back down", który był później coverował Johnny Cash. Kolejny solowy album Petty'ego, "Wildflowers" ukazał się w 1994 roku.

W latach 2000 Petty wydał singiel "Highway Companion", a także kolejne albumy z Heartbreakers. W 2007 roku połączył się ze swoim starym zespołem Mudcrutch.

REKLAMA
 

Tom Petty and The Heartbreakers kończyli właśnie trasę koncertową z okazji swojego 40-lecia. Wystąpili w sumie w 24 krajach, dając, aż 53 koncerty. Ostatnie trzy, odbyły się zaledwie kilka dni temu w wyprzedanym Hollywood Bowl. Artysta w rozmowie z magazynem "Rolling Stone" zapowiadał, że to ostatnie tak duże tournée, ale nie zamierza kończyć kariery. "Muszę mieć coś do roboty, inaczej trudno mi znaleźć sobie miejsce w domu".

Tom Petty jest z pewnością jedną z najpopularniejszych gwiazd rockowych wszech czasów. W trakcie swojej kariery sprzedał ponad 80 milionów płyt. Wraz z zespołem w 2002 r. zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory