Narkotyki i gumowe nosy sukcesem Beatelsów

REKLAMA
Czy przepisem na hit mogą być artykuły z gazet i orkiestra symfoniczna?
REKLAMA

Utwór “A Day In The Life” to jeden z najciekawszych tworów brytyjskiej grupy The Beatles. Piosenka zamyka ósmy album o tytule “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“. Nagrana została 19 stycznia 1967 roku, a więc ma już 51 lat. Za jej wyjątkowość odpowiada kilka aspektów.

REKLAMA

Pierwszym z nich jest tekst duetu Lennon i McCartney. Pierwsza i ostatnia zwrotka odnosi się do dwóch artykułów z gazety “Daily Mail”, w których jest mowa o śmierci Tary Browna, który był przyjacielem grupy, oraz o beznadziejnej nawierzchni dróg w stanie Blackburn.

Druga zwrotka nawiązuje do filmu “How I Won The War”, w którym wystąpił Lennon.

Trzecią zwrotka, która była wykonywana przez Paula, początkowo miała zostać użyta w innym utworze. Odnosi się do pewnych wspomnień. Cały album miał nawiązywać do młodzieńczych lat Beatelsów. Tekst mówił o ulubionym środku komunikacji McCartneya
-autobusie.

Drugim aspektem jest muzyka. Zespół zaprosił do współpracy czterdziestoosobową orkiestrę, której pozwolił na granie w dowolny sposób. Paul McCartney poprosił ich, żeby grali od najcichszych do najgłośniejszych dźwięków. Partie melodyjne służą za przerywnik pomiędzy tekstem utworu. Są głośne i niepowtarzalne.

REKLAMA

Pewną ciekawostką dotyczącą tworzenia “A Day In The Life” było to, że w trakcie nagrań orkiestra została poproszona o ubranie sztucznych części ciała, tj. pogrubione czoła, wielkie nosy i uszy. Zabieg ten miał ułatwić muzykom wczucie się w nastrój utworu.
Stacja BBC zablokowała możliwość odtwarzania piosenki na antenie ze względu na ostatni fragment utworu: “I'd love to turn you on”. Stwierdzono, że utwór może promować branie narkotyków.


Ten wielki chaos, który został określony, jako jeden z najlepszych utworów The Beatles. Został umieszczony na 26 miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Kto by pomyślał, że tak specyficzny utwór osiągnie taki sukces?

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory