Walentynki okiem Rock Radia

REKLAMA
Dzień świętego Walentego jest znany na całym świecie. Dacie towarzyszy wiele ciekawostek, o których mogliście nie mieliście pojęcia.
REKLAMA

1. W Słowenii Walentynki są dniem wiosny, dobrego zdrowia, patrona pszczelarzy i pielgrzymów.

REKLAMA

2. Czekolada jest lepszym źródłem euforii niż pocałunek. W Stanach (no bo gdzie indziej) przeprowadzono badania, w których dowiedziono, że nasz organizm wytwarza więcej hormonów szczęścia podczas jedzenia czekolady niż przy pocałunku. Pary musiały zjeść kawałek czekolady, a następnie namiętnie się pocałować. W tym czasie naukowcy badali tempo bicia serca. Wynik przy wszystkich próbach był jednakowy.

3. Poranny pocałunek pomaga zwalczyć choroby związane ze stresem. Taki pocałunek uwalnia hormony, które pomagają zmniejszyć napięcie psychiczne.

4. W 2011 roku w całym Iranie zakazano wszelkich obchodów powiązanych z Walentynkami. Skreślono pocztówki, podarunki, pluszowe misie i inne związane z tym dniem rzeczy. 

5. W Japonii nawet najwięksi przeciwnicy Dnia Świętego Walentego bardzo szybko zmieniliby swoje nastawienie do tego święta. Powodem tego byłby fakt, że w kraju kwitnącej wiśni to kobiety obdarowują swoich partnerów walentynkowymi prezentami. Panowie mają okazję się odwdzięczyć miesiąc później podczas Białego Dnia. Niepokojącą wiadomością jest to, że prezent dla kobiety powinien być przynajmniej dwa razy droższy niż ten walentynkowy.

REKLAMA

6. Co roku 14 lutego do Verony przychodzi ogrom listów adresowany do Julii Capuletti - bohaterki dramatu Williama Szekspira "Romeo i Julia".

7. Ciekawostka przydatna dla wszystkich podrywaczy. Podczas trwającego jedną minutę pocałunku spalamy 26 kcal na osobę.

8. W Niemczech był i w niektórych częściach kraju jest nadal dość nietypowy zwyczaj Walentynkowy. W dzień Świętego Walentego kobiety sadzą cebule, a następnie przy sadzonkach kładą karteczki z męskimi imionami. Imię, które znajdzie się najbliżej pierwszej cebuli, która wyrośnie, będzie imieniem przyszłego wybrańca.

9. Jeden z najdłuższych pocałunków w historii miał miejsce w 2001 roku. Trwał 30 godzin 59 minut i 21 sekund. Para, która tego dokonała spaliła 14872 kalorii.

REKLAMA

10. Badania wiodącej marki prezerwatyw dowodzą że, na kilka dni przed Walentynkami sprzedaż kondomów rośnie średnio o 15%. Po dniu zakochanych natomiast znacznie rośnie sprzedaż testów ciążowych.

11. Fenyloetylamina. To trudne słowo jest nazwą tak zwanego hormonu miłości i jednocześnie podobna do działania niektórych narkotyków. Hormon ten jest wytwarzany przez organizm kiedy kogoś naprawdę kochamy. Dzięki niemu towarzyszy nam ciągły stan euforii, nie czujemy zmęczenia i potrzeby snu.

12. Pewien mężczyzna tak bardzo chciał żeby jego 20 letnia partnerka zapamiętała pocałunek, że... straciła słuch. Jest to pierwszy taki przypadek. Podczas pocałunku powstało podciśnienie, które uszkodziło błonę bębenkową jednego ucha Chinki. Początkowo lekarze zdiagnozowali całkowitą utratę słuchu, jednak po dwóch miesiącach kobieta w pełni odzyskała słuch.

13. Najdroższą kartkę walentynkową dostała śpiewaczka operowa Mariia Callas. Kartka była z litego złota, przyozdobiona sercem z diamentów, szafirów i brylantów, a następnie w całości zapakowana w futro z norek. Jej twórcą był miliarder Arystoteles Onassis. Wartość podarunku określono na 250 tysięcy dolarów.

REKLAMA

14. Za pierwszą "walentynkę" uznaje się list księcia Orleanu, który w 1415 roku został uwięziony w londyńskim Tower. Chcąc powiedzieć żonie, jak bardzo ją kocha napisał kartkę właśnie z okazji dnia Świętego Walentego.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory