Mija dzisiaj równo 49 lat od ostatniego koncertu "The Experience"

REKLAMA
W Denver w 1696 zespół Jimiego Hendrixa zagrał ostatni koncert.
REKLAMA

Powodów, przez które zespół się rozpadł jest wiele. Jednak najbardziej prawdopodobnym jest stosunek legendarnego gitarzysty do substancji odurzających, których nie potrafił sobie odmówić.

REKLAMA

29 czerwca 1969 na Mile High Stadium w Denver The Experience dało swój ostatni koncert w pełnym i oryginalnym składzie czyli: Jimi Hendrix - gitara prowadząca i wokal, Mitch Mitchell - perkusja oraz Noel Redding - gitara basowa i wokal wspierający.

Podczas wykonywania utworu „Voodoo Child (Slight Return)” fani zaczęli wdrapywać się na scenę. Policja musiała użyć gazu łzawiącego, który z wiatrem poleciał w stronę muzyków. Koncert przerwano, a basista Redding po wielu nieudanych rozmowach z Hendrixem zdecydował się opuścić grupę. “The Jimi Hendrix Experience” przestało istnieć.


Zespół założono w październiku 1966 roku w Londynie. W przeciągu kilku miesięcy od powstania byli sławni w całej Anglii. Zespół zadebiutował krótkim tournee we Francji. Na koncerty The Experience przychodzili: The Beatles, The Rolling Stones, The Who czy Eric Clapton. Ich pierwszy i od razu jeden z najlepszych w tym czasie krążek Are You Experienced został wydany w dwóch wersjach. Brytyjskiej (rozpowszechnianej w Europie), która ukazała się 12 maja 1967 i amerykańskiej, wydanej 1 września 1967. W Anglii był drugim najlepiej sprzedającym się krążkiem. Zespół The Jimi Hendrix Experience został wybrany najlepszym trio rockowym wszech czasów w plebiscycie magazynu Rolling Stone.


Jimi do dziś uważany jest za ikonę rocka i najlepszego gitarzystę świata. Hendrix uznawany jest za osobę, która najbardziej wpłynęła na transformację muzyki rockowej i samych występów scenicznych.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory