Johnny Cash obchodziłby dziś 86 urodziny

REKLAMA
Jeden z najwybitniejszych muzyków XX wieku. W magazynie Rolling Stone umieszczony na 31. miejscu listy najwybitniejszych muzyków wszech czasów.
REKLAMA


1. Ray Cash i Carrie Cloveree Rivers - rodzice artysty nie mogli zdecydować się, jak nazwać swojego syna. W końcu stanęło na J.R. Cash. W 1955 roku, po podpisaniu kontraktu z Sun Records, artysta przyjął Johnny Cash jako swój pseudonim sceniczny. Cash był czwartym dzieckiem Raya i Carrie, którzy ostatecznie doczekali się aż siedmiorga dzieci.                                        

REKLAMA

2.W Czerwcu 1965 roku z powodu przegrzania łożysk samochód artysty zapalił się w lesie. Spłonęło ponad dwieście hektarów lasu Los Padres National Forest. Ogień zabił także 49 z 53 żyjących wówczas na tym terenie kondorów (ptaki były objęte ścisłą ochroną). Podczas rozprawy sądowej Cash tłumaczył się: “To nie ja to zrobiłem. To wina mojego auta, ale ono już nie żyje, więc nie możecie go przesłuchać.” Został skazany na ponad 125 tysięcy dolarów kary, z której zapłacił jednak tylko 82 tysiące


3. Kiedy Johnny miał 13 lat, mama zapisała go na lekcje śpiewu. Zaledwie po trzech spotkaniach nauczyciel powiedział Cashowi, że jego głos jest niezwykły i że muzyk już nigdy nie powinien brać lekcji profesjonalnego śpiewu.


4. Znakiem rozpoznawalnym muzyka oprócz fenomenalnego brzeminia były czarne ubrania. Było to całkowitym przeciwieństwem różnych kolorowych frędzelków i błyskotek, które nosili muzycy grający country. Cash tłumaczył to tak: - “To hołd dla wszystkich biednych i głodnych, dla więźniów, którzy płacą za swoje zbrodnie i dla tych, którzy zostali oszukani przez wiek lub narkotyki. Mając w pamięci wojnę w Wietnamie, noszę czarne stroje również w imieniu wszystkich tych, którzy zginęli, a którzy mogliby być wciąż z nami.”


5. Artysta znał się osobiście ze wszystkimi prezydentami Stanów Zjednoczonych, od Nixona do Clintona. Cash bardzo przyjaźnił się z Jimmym Carterem. Ten prezydent był zresztą krewnym June Carter, żony Casha. Kilkakrotnie dawał prywatne koncerty w Białym Domu.

REKLAMA


6. Johnny R. Cash był jednym z siedmiorga dzieci swoich rodziców. Jego młodszy brat, Tommy, również z sukcesami działał na scenie country. J. R. najbardziej spośród swojego rodzeństwa czuł się związany z dwa lata starszym Jackiem. Pewnego dnia Jack wpadł pod piłę maszynową, przy której pracował. Zanim odszedł cierpiał jeszcze przez tydzień. To wydarzenie wywarło na muzyku ogromny wpływ i było często poruszanym motywem w jego twórczości, podobnie jak ciężka sytuacja materialna rodziny.


7. Jeszcze w trakcie pobytu w lotnictwie wojskowym poznał Vivian Liberto, z którą wkrótce po zakończeniu służby wziął ślub. Mieli cztery córki, ale problemy alkoholowe i narkotykowe muzyka, ciągłe trasy koncertowe i romanse z innymi kobietami doprowadziły w 1966 roku do rozwodu. Kolejną kobietą w życiu Casha, była piosenkarka country – June Carter. Nowa miłość urodziła Johnny’emu pierwszego syna, a także był współautorką kilku jego hitów, w tym słynnego „Ring of Fire”


8. Cash wielokrotnie w ciągu swojej kariery był aresztowany - za narkotyki, barowe rozboje i bójki czy kradzież kwiatów z cudzego ogrodu, ale nigdy nie spędził w więzieniu więcej niż jedną noc.


9. Cash odczuwał daleko idącą więź z osadzonymi w zakładach karnych, czego efektem były liczne koncerty dawane w więzieniach. Artysta występował także w szwedzkim więzieniu skąd pochodzi płyta „På Österåker”.

REKLAMA


10. Na podstawie jego życia nakręcony został film „I Walked the Line” z Joaquinem Phoenixem jako Johnnym i Reese Witherspoon jako June, która otrzymałą za tę rolę Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. Obraz został doskonale przyjęty przez krytyków muzycznych, filmowych oraz oddanych fanów i odniósł niemały sukces komercyjny.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory