Dziś świętuje Bobby Kimball

REKLAMA
Pierwszy i najbardziej znany wokalista zespołu Toto obchodzi dziś 71 urodziny.
REKLAMA

Robert Troy Kimball urodził się w Orange w stanie Texas ale tylko i wyłącznie ze względu na brak szpitala w jego rodzinnym Vinton w stanie Luizjana.

REKLAMA

Przygodę z muzyką zaczął już we wczesnym dzieciństwie śpiewając i grając na pianinie oraz gitarze akustycznej. Robert od początku miał ogromne wsparcie w swoich rodzicach, którzy pomagali mu rozwijać hobby i talenty muzyczne. Przez całą młodość i okres dorastania w Vinton Bobby brał na warsztat utwory Bluesowo Jazzowe z lat 50 i 60 oraz co było do przewidzenia, typową dla Luizjany muzykę country. Ukończył jedną z najlepszych uczelni w Luizjanie - McNeese State University.


Jego kariera muzyczna zaczynała się powoli. W latach 70 występował jako wokalista w różnych nowoorleańskich zespołach , w tym The Levee Band, który po jego odejściu zmienił nazwę na LeRoux. W 1974 roku Kimball przeprowadził się do Kaliforni gdzie dołączył do zespołu Three Dog Night, tworząc nowy zespół SS Fools. Wydali razem jeden na tyle nieudany album, że po półtorej roku zespół się rozpadł.


Dwa lata po przeprowadzce Bobby spotkał się z Davidem Paiche i Jeffem Porcaro, którzy zaproponowali mu dołączenie do nich z pięcioma innymi muzykami tworząc razem zespół Toto. David i Jeff błyskawicznie poznali się na talencie Kimballa i zaproponowali mu zostanie wokalem prowadzącym i pisanie piosenek dla grupy.


W 1984 roku Bobby rozstał się z grupą z powodu rzekomej różnicy zdań między muzykami. Tego samego roku wyjechał do Niemiec by tam rozpocząć solową karierę u producenta Franka Farian'a z Far Corporation. Pod koniec 1990 roku Kimball wydał album Classic Toto Hits, w którym zamieścił swoje nagrania utworów Toto od początku istnienia grupy.

REKLAMA


Rok 1998 był zaskakujący dla Roberta ponieważ został poproszony o powrót do zespołu aby nagrać album Mindfields, z którym Toto ruszyli w trasę koncertową. W 1999 r. Kimball wydał swój drugi solowy album All I Ever Needed z singlem "Kristine".


Jednym z największych osiągnięć Bobby’ego Kimballa jest wprowadzenie go do The Music Hall of Fame 16 maja 2010 r.

 

Obecnie Bobby nagrywa solowe albumy i koncertuje z wieloma muzykami jak na przykład wokalista Foreignera Lou Gramme czy Dan McCafferty z zespołu Nazareth.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory