To czego jeszcze nie wiecie o Ericu Claptonie

REKLAMA
Z okazji 73 urodzin tego artysty przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek. Mamy nadzieję poszerzyć Waszą wiedzę na temat tego gitarzysty.
REKLAMA

1. Rodzina

REKLAMA

Nie można nazwać życia rodzinnego młodego Claptona za spokojne. Pewne sprawy, które wyszły na jaw, zmieniły życie przyszłej legendy rocka. Eric urodził się jako syn Patricii Molly Clapton i Edwarda Fryera. Jego matka miała wtedy zaledwie 16 lat, a ojciec był kanadyjskim żołnierzem, któremu nie pasowała rola ojca. Najprawdopodobniej z obawy przed skandalem, utajniono przed Ericiem, kto jest jego prawdziwymi rodzicami. Tę rolę przyjęli dziadkowie, rodzicie Patricii. Dopiero w wieku 9 lat młody Clapton dowiedział się prawdy. To był dla niego wielki szok, że jego siostra okazała się być tak naprawdę matką.

2. Yardbirds

Swoją poważną przygodę z muzyką rozpoczął wraz z zespołem The Yardbirds. Tam też nakreślił swój specyficzny styl grania na gitarze i został ochrzczony przydomkiem "Slowhand". W zespole poznał młodego Jimmiego Page, przyszłego gitarzystę Led Zeppelin, z którym zaprzyjaźnił się na przyszłe lata.

 

3. Rasista

REKLAMA

Dawno temu Eric Clapton wzbudził skandal na swoim koncercie. Było to w Birningham w 1976 roku, gdy pod wpływem alkoholu, piosenkarz postanowił podzielić się swoimi kontrowersyjnymi myślami z publiką. Podczas swojego występu powiedział, że nie podoba mu się obecność obcokrajowców w Wielkiej Brytanii. Poparł wtedy segregację rasową i nawoływał do wyrzucenia Azjatów i Afrykanów z kraju. Artysta przeprosił za te słowa dopiero po 42 latach.

4. Kontrowersyjna przyjaźń z Georgem Harrisonem

Męska przyjaźń bywa specyficzna. Szczególnie przyjaźń Erica z Beatlesem. Swego czasu Harrison był w związku z Patti Smith. Sympatią do pięknej kobiety zapałał również Clapton. Wyznał to swojemu przyjacielowi. George miał odpowiedzieć, że Eric może sobie zawłaszczyć jego żonę. W niedługim czasie tak też się stało. Dziwne, prawda?

 

5. Uzależnienie

REKLAMA

W karierze wielu muzyków stałym elementem były dragi. Jedni radzili sobie z nimi lepiej, a inni gorzej. Eric Clapton przez długi czas uzależniony był od heroiny. Początkowo robił to dla zabawy, a później ze względu na trudne chwile. Takim momentem był rozpad zespołu Derek and the Dominos. Clapton nie radził sobie ze swoimi porażkami i wpadł w sidła narkotyku. Na szczęście pomocną dłoń wyciągnął Pete Townshend z The Who.

6. Tears in Heaven

Życie pisze czasami straszne scenariusze. Można uznać, że życie nie pieściło się z Ericiem. W 1991 roku zginął jego czteroletni syn w następstwie wypadnięcia z okna hotelu. Tragedia zburzyła spokój w życiu artysty. Swój smutek wyraził w bardzo smutnej balladzie "Tears in Heaven".

 

7. Pijacki rozbój na pokładzie samolotu

REKLAMA

Któregoś razu Eric Clapton podróżował samolotem do Oklahomy. Muzyk znany był z tego, że lubił wylać za kołnierz (co stało się jego uzależnieniem na długi czas), więc i tym razem postanowił się czegoś napić. Nie wiemy jaki to był alkohol lub jaka była jego ilość, ale Clapton troszkę z nim przesadził. Na podkładzie samolotu rozpoczął kłótnie z nieznanym pasażerem. Obsługa lotu, która przyglądała się sytuacji, zaalarmowała policje na lotnisku. Panowie policjanci szybko "zaopiekowali" się muzykiem, kiedy ten postawił stopę na płycie lotniska. Historia zakończyła się chwilowym pobytem Claptona w więzieniu.

8. Próba samobójcza

Związek z Patti Smith nie należał zbytnio do szczęśliwych. Uzależnienia Claptona wcale w tym nie pomagały. Wszystko skończyło się równie szybko, jak rozpoczęło. Odcisnęło to swoje piętno na artyście, który stwierdził, że nie poradzi sobie w życiu bez swojej ukochanej. Połknął słoiczek Valium, który miał mu pozwolić odejść z tego świata. Na szczęście środek tylko uśpił muzyka.

9. Zastrzeliłem szeryfa!

REKLAMA

W 1974 roku Bob Marley nagrał utwór "I Shot the Sheriff". Tego samego roku Eric Clapton postanowił wykorzystać kawałek i zrobić jego cover. Fani i krytycy bardzo ciepło przyjęli piosenkę. Osiągnęła ona pierwsze miejsce na liście Billboard i był to jedyny kawałek Claptona, który w jego solowej karierze osiągnął tak wysokie miejsce.

 

10. Fan Ferrari

Eric Clapton jest wielkim fanem motoryzacji, a szczególnie samochodów Ferrari. Ma w swojej kolekcji kilka egzemplarzy różnych modeli. Jeden jest wart aż 4,7 miliona dolarów!

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory