Już 48 lat minęło od rozpadu The Beatles

REKLAMA
Dokładnie 48 lat temu Paul McCartney ogłosił zakończenie współpracy z zespołem.
REKLAMA

Sir James Paul McCartney urodził się 18 czerwca 1942 roku w mieście Liverpool na północy Wielkiej Brytanii. Na festynie dobroczynnym w Woolton poznał zespół The Quarrymen i lidera grupy Johna Lennona. Dołączył do nich i ściśle zaprzyjaźnił się z Johnem. Wspólnie stworzyli wiele utworów i rozkręcili zespół. Paul mimo początkowej niechęci lidera grupy zaprosił do współpracy młodego George'a Harrisona, który po próbie w marcu 1958 momentalnie stał się gitarzystą prowadzącym. Następnie do ekipy dołączył kolega Johna ze szkoły plastycznej Stuart Sutcliffe, który został gitarzystą basowym. Wspólnie stworzyli zespół The Beatles. Początkowo nazwę The Quarrymen zmienili na The Silver Beetles. Srebrne żuki jednak nie przypadły im do gustu, dlatego ponownie zmienili nazwę na tą znaną obecnie.

REKLAMA


The Beatles jest zespołem znanym na całym świecie. W tygodniku Billboard pięć pierwszych miejsc okupowały piosenki zespołu i do dziś nikt nie jest w stanie pobić tego rekordu. Również nikt nie jest w stanie przebić ilości płyt jaką sprzedała grupa. Utwór Yesterday, który trafił na rynek 6 sierpnia 1965 roku nieprzerwanie jest najczęściej odtwarzanym i zarazem najczęściej aranżowanym w radiu utworem. Mimo osiągnięć i rangi jaką zdobyli zespół The Beatles nie przetrwał.

 

Za początek rozpadu grupy uważa się śmierć ich menedżera, Briana Epsteina 27 sierpnia 1967. Muzyków ogarnęło przerażenie. Panował chaos i brak porozumienia. Najbardziej poróżniła ich jednak sprawa zajęcia miejsca po zmarłym menadżerze. Paul McCartney widział na tym stanowisku swojego teścia Lee Eastmana, kiedy reszta chciała  Allena Kleina - menedżera Rolling Stonesów. Całkowitym upadkiem zespołu było ukrywane przed mediami odejście Johna Lennona we wrześniu 1969 roku. Jednak za oficjalny powód i datę rozpadu zespołu uznaje się 10 kwietnia 1970, kiedy McCartney publicznie ogłosił swoje odejście z zespołu The Beatles.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory