Urodziny legendy rocka!

REKLAMA
10 maja 1960 roku, w Dublinie na świat przyszedł Paul David Hewson szerzej znany jako Bono czyli wokalista zespołu U2. Z tej okazji, postanowiliśmy przedstawić Wam kilka mniej znanych faktów z życia tego arcyciekawego artysty.
REKLAMA

1) Matka Bono

REKLAMA

Wokalista stracił matkę w bardzo młodym wieku - 14 lat. Iris Rankin Hewson, bo tak się nazywała, zmarła w wyjątkowo przykrych okolicznościach. Najpierw na pogrzebie swojego własnego ojca zasłabła, upadając nagle na ziemię, a już dwa dni potem lekarze stwierdzili zgon. Później Bono postanowił skomponować kilka utworów na jej cześć jak choćby „Mofo” czy „I Will Follow”. Naszym zdaniem, piosenką która bardzo dobitnie oddaje jak brak matki odcisnął się na psychice młodego chłopaka, jest kawałek „Iris (Hold Me Close)” z przedostatniego albumu „Song of Innocence”.

 

Album „Song of Innocence” był udostępniany za darmo dla użytkowników portalu iTunes, z okazji premiery smartfona firmy Apple - iPhone 6. Bono uznał, ten kawałek jest na tyle osobisty i mało męski, że na trzy dni przed premierą, chciał usunąć piosenkę z listy utworów. Na szczęście dla nas, nie doszło do tego.

2) Bono - człowiek otwarty na inne gatunki muzyczne

Wokalista U2 w swojej dotychczasowej karierze, nie zamykał drzwi dla innych artystów oraz gatunków muzycznych. Bono współpracował z takimi gwiazdami jak np.: Frank Sinatra, Luciano Pavarotti, Zucchero czy Michael Hutchence (Bono był jego przyjacielem, po śmierci Hutchence 'a dograł się na pośmiertny album do utworu „Slide Away”)

REKLAMA
 

3) Bono i James Bond

Razem ze swoim przyjacielem - The Edge (gitarzysta zespołu U2 ) napisali dla Tiny Turner piosenkę pt. "Goldeneye", promującą siedemnasty film o Bondzie. Jak wszyscy wiemy, stała się ona wielkim hitem i do dzisiaj możemy ją słyszeć. Poniżej demo wykonania przez samego Bono:

 

4) Okulary

Ważnym i kojarzonym z Bono elementem image’u są okulary przeciwsłoneczne. Możemy je zauważyć na występach już początku lat 90. Od tego momentu, wokalista regularnie koncertuje właśnie z nimi cały czas lub prawie cały. W 2014 roku, podczas słynnego The Graham Norton Show, wokalista ujawnił że powodem ich założenia nie był kaprys artystyczny a po prostu..... choroba, dokładniej jaskra.

REKLAMA
 

5) Szlachcic z rąk brytyjskiej królowej Elżbiety II

W 2006 roku, Bono został odznaczony przez Królową Elżbietę II Krzyżem Komandorskim oraz tytułem szlacheckim. Sama uroczystość miała miejsce w brytyjskiej ambasadzie w Dublinie. Artysta został nominowany do wyróżnienia nie tylko za zasługi muzyczne ale także za swoją działalność humanitarną. 


6) Akcje charytatywne

REKLAMA

Bono słynie wręcz ze swojej pomocy którą udziela dla najbiedniejszych na świecie. Szczególnie skupił się na kontynencie afrykańskim. Jesienią 1985 roku Bono wraz z żoną Ali udali się w tajemnicy przed mediami do Etiopii, gdzie przez prawie pół roku działali jako wolontariusze, pomagając głodującym obywatelom. W 1986 roku U2 wystąpili w projektach Band Aid i Live Aid (oba mające na celu udzielenie pomocy dla Etiopii). Bono był jednym z fundatorów pozarządowych organizacji DATA, One Campaign czy Product Red, których celem jest zdobywanie środków pieniężnych na walkę z najpoważniejszymi afrykańskim epidemiami: AIDS, gruźlicą i malarią a także na walkę z głodem i ubóstwem
Wokalista w ramach swojej działalności charytatywnej spotykał się z prezydentami różnych krajów, np. Stanów Zjednoczonych Ameryki, Francji czy Papieżem Janem Pawłem II od którego otrzymał różaniec (podobno zawsze nosi go na szyi).

 


7) Skandal z rajami podatkowymi

W 2017 roku, światło dziennie ujrzał zbiór poufnych dokumentów z rajów podatkowych udostępniony po wycieku danych z kancelarii podatkowej i prawnej Mossack Fonseca, działającej w Panamie, w skrócie - „Panama Papers”. Dokumenty pokazały jak najbogatsi na świecie unikali płacenia podatków. Wśród nich znalazł się Bono - był akcjonariuszem firmy zarejestrowanej na Malcie w latach 2006-2014, będącej właścicielem centrum handlowego na Litwie. Dzięki temu uniknął fiskusa co pozwoliło wzbogacić majątek ale i uszczuplić wizerunek.


Bono: Trump to antyteza Stanów ZjednoczonychBono: Trump to antyteza Stanów Zjednoczonych SHANNON STAPLETON / REUTERS / REUTERS

REKLAMA


8) Bono i pracownicy „traktowani gorzej niż psy”

Byli pracownicy, wcześniej opisanej fundacji One Campaign, stwierdzili, że w latach 2011-2015 byli "traktowani gorzej niż psy". Spotykały ich upokorzenia, zasługi były umniejszane, wymagano pracy w weekendy, mimo że te miały być wolne. Dodatkowo jedna z pracownic powiedziała, że została zdegradowana ponieważ odmówiła seksu jednemu z rządowych przedstawicieli. Oczywiście sam Bono przeprosił, stwierdził że nigdy nie będzie tolerować taki zachowań oraz zlecił wewnętrzne dochodzenie, które potwierdziło część zarzutów.

 

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory