Urodziny legendy Britpopu

REKLAMA
29 maja 1967 roku na świat przyszedł charyzmatyczny i jedyny w swoim rodzaju Noel Gallagher!
REKLAMA

Były członek Oasis urodził się w Lonsight robotniczej dzielnicy Manchesteru, był drugim, przedostatnim synem. Dzieciństwo Noela nie należało do najprzyjemniejszych, ponieważ jego ojciec był alkoholikiem który często go bił i gnębił psychicznie. Matka, która po uzyskaniu praw do separacji, opuściła męża i wychowywała samotnie trójkę chłopaków nie radziła sobie z nimi, szczególnie z Noelem. Liczne problemy z policją, wagary, bójki przybliżały go do przedwczesnego zakończenia edukacji. Gdy miał 13 lat, dostał półroczny wyrok w zawieszeniu za obrabowanie sklepu. W międzyczasie znalazł w domu gitarę, którą zostawił mu jego ojciec. Naukę gry zaczął od kopiowania piosenek które mu się spodobały w radiu lub telewizji. W wieku 15 lat został ostatecznie wyrzucony ze szkoły za rzucenie torebką z mąką w nauczyciela.

REKLAMA


W 1988 rozpoczął pracę w lokalnym zespole Inspiral Carpets w roli technika. Będąc w trasie, dostał informację, że jego młodszy brat Liam Gallagher stworzył nowy zespół The Rain a później przekształcił nazwę w Oasis. Gdy Noel wrócił z trasy, dołączył z marszu do zespołu jako gitarzysta oraz autor tekstów.

 

W 1994 ukazał się debiutancki album zespołu pod tytułem „Definitely Maybe”. Stał się on kluczem do sławy i nagród. Rok później, w 1995 ukazał się drugi album studyjny. Po jego wydaniu popularność zespołu urosła niesamowicie. Oasis stało się jednym z najlepiej rozpoznawalnych brytyjskich zespołów muzycznych tamtych lat. Na dwa koncerty w Knebworth przyszło blisko ćwierć miliona ludzi.

 

Później w latach 1997 – 2008 zespół spłodził jeszcze 5 płyt, jednak sława zaczęła powoli opadać. W międzyczasie, charakter Noela znowu dał o sobie znać – kłótnie z bratem, wybryki alkoholowe i bójki zapewniały nagłówki gazetom oraz tematy do rozmów w telewizji. W końcu, w 2009 roku świat obiegła informacja, że szeregi Oasis, po kolejnej kłótni z bratem, opuszcza Noel który zakłada swój zespół Noel Gallagher's High Flying Birds. Z pod tego szyldu, pojawiły się 3 albumy, z czego ostatni 24 listopada 2017.

 

Noel jest także silnie kojarzony przez brytyjskich fanów piłki nożnej, w latach osiemdziesiątych zadawał się mocno z chuliganami, szczególnie jego ukochanego klubu Manchesteru City. Zresztą do dnia dzisiejszego można go spotkać na meczach, ubranego w klasykę kibicowską lat 90' – tzw. styl casual. Zielona kurtka typu parka, firmy Weekend Offender związana z ruchem kibicowskim, na wyspach jest do dziś legendarna i pożądana na rynku wtórnym, a w 2016 Adidas wypuścił limitowaną edycję butów Adidas Noel Gallagher (Training '72 NG).

REKLAMA
 

Sto lat Noel i może jednak pogódź się z bratem...Nowy Oasis byłby czymś wspaniałym!

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory