Najlepsze albumy koncepcyjne

REKLAMA
W istnieniu każdego zespołu, przychodzi czas na stworzenie czegoś innowacyjnego. Czegoś co będzie kamieniem milowym dla gatunku czy historii grupy. Wielu brało się za stworzenie albumu koncepcyjnego, ale tylko niewielu udało się to perfekcyjnie. Oto zestawienie, najlepszych tego typu albumów.
REKLAMA

Genesis-"The Lamb Lies Down on Broadway"(1974):

REKLAMA
 

Autorem pomysłu jak i wszystkich tekstów jest Peter Gabriel. Album opowiada epicką historię o Raelu, portorykańskim mieszkańcu Nowego Jorku, który zostaje uwięziony w mitycznych podziemiach miasta. Przeżywa tam przygodę balansującą pomiędzy humoreską, a sennym koszmarem. Bohater zostaje uwięziony w grze z której nie ma wyjścia.

Iron Maiden - Seventh Son of a Seventh Son (1988):

 

Nie mogło oczywiście zabraknąć heavy metalu. Zabawa "Żelaznej Dziewicy" z syntezatorami wyszła jak najbardziej na dobre. Głównym motywem albumu jest liczba siedem (jest to siódma z kolei płyta zespołu). Teksty wszystkich utworów łączą się ze sobą, obracając się w klimacie mistycyzmu, tajemniczości i proroctw. Klimat w dodatku podtrzymywany jest majestatycznymi riffami jak i epickimi solówkami. Album opowiada o narodzin tytułowego Siódmego Syna, mającego dar jasnowidzenia i uzdrawiania. Historia jest oparta na powieści Orsona Scotta Carda pod tytułem Siódmy syn.

David Bowie - ‘The Rise and Fall of Ziggy Stardust And the Spiders from Mars’ (1972):

REKLAMA
 

Ze wszystkich alter ego Davida Bowiego, płomienny gwiazdor z kosmosu, Ziggy Stardust jest jego najlepszym wcieleniem. Płyta opowiada historię Ziggiego, krytykując ziemskie poglądy na temat seksu, miłości i rock'n'rolla, a wszystko to z doskonąłą ścieżką dźwiękową.

Rush - 2112 (1976):

 

Nie jest to co prawda w pełni koncepcyjny album (na stronie B znajduje się pięć niepowiązanych ze sobą utworów), ale bezsprzecznie zasługuje na miejsce w tym zestawieniu. Pierwsza strona płyty składa się z siedmiu rozdziałów, opowiadających niesamowitą historię życia w roku 2112 po galaktycznej wojnie, w wyniku której planety są pod władzą Czerwonej Gwiazdy Federacji Słonecznej. Nienazwany bohater znajduje w jaskini, starą gitarę i uczy się jej od podstaw. Odwiedza kapłanów Świątyni Syrinx kontrolujących wszelką treść, mając nadzieję, że pochwalą jego odkrycie. Zamiast tego, niszczą odnaleziony instrument, który sprowadził zagładę na cywilizację i wyrzucają go ze świątyni. Nasz bohater wlecze się do domu pustymi ulicami i śni o świecie pełnym kreatywności i indywidualności. Jest tak przygnębiony po przebudzeniu, że wraca do jaskini w której znalazł gitarę i odbiera sobie życie w momencie, gdy zaczyna się wojna o wyzwolenie.

The Beatles - 'Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band' (1967):

REKLAMA
 

Jako jeden z najwcześniejszych nagrań koncepcyjnych, był kamieniem milowym w rozwoju sztuki jak i progresywnego rocka. Pomysł dość prosty, mamy fikcyjną kapelę Sierżanta Pieprza, która jest alter ego Beatlesów. Pozwoliło to muzykom swobodnie eksperymentować i stworzyć niepowtarzalny, psychodeliczny klimat. „Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band” został uznany za jeden z najważniejszych w historii albumów koncepcyjnych.

The Who - "Tommy" (1969):

 

Szalona historia tytułowego Tommiego, który w dzieciństwie był świadkiem jak kochanek matki zabija jego ojca. Na skutek wstrząsu psychicznego chłopak stracił wzrok, słuch i mowę, jednak dzięki doskonałemu zmysłowi dotyku został mistrzem gry w pinball. "Tommy" to bez wątpienia jeden z najlepszych albumów koncepcyjnych. Historia opisana na tym albumie była tak dobra, że ??w 1975 roku został nawet nakręcony film fabularny.

Pink Floyd - Dark Side Of The Moon (1973):

REKLAMA
 

W czasach kiedy prawie wszystkie brytyjskie kapele miały swój album koncepcyjny, Pink Floyd zdołało wybić się ponad to. Dark Side Of The Moon to jedyny album koncepcyjny w historii, który sprzedał się w liczbie ponad 40 milionów egzemplarzy na całym świecie. Każdy znajdujący się na nim utwór odnosi się do problemów współczesnego życia jak, pieniądze, chciwość, przemijanie, szaleństwo i wojna Płyta jest znana również ze znakomitego i rewolucyjnego wykorzystania syntezatorów.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory