Jack White robi furorę i odkrywa nową, "winylową" drogę

REKLAMA
Znany z duetu White Stripes i kultowego już utworu "7 Nation Army" artysta, kontynuuje swoją niesamowitą karierę solową.
REKLAMA

Trzeci album zatytułowany "Boarding House Reach" został wydany 23 marca 2018. W tym czasie zdążył uplasować się na 1 pozycji amerykańskiego zestawienia Bilboard 200. Ta niesamowita płyta, zdobyła również amerykańską nagrodę Grammy. Tylko w pierwszym tygodniu sprzedano aż 124 tys. sztuk!

REKLAMA


Oryginalną muzykę White'a dostrzeżono również w Polsce. Album dotarł na 11 miejsce listy sprzedaży OLiS. Energiczna perkusja, charakterystyczny, mocno przetworzony elektryk, lekko bluesowe klimaty i … intrygujące chórki!

Posłuchajcie sami!

 


Źródłem sukcesu jest także unikalne wydanie winylu. Pierwszy solowy album "Lazaretto" i jego specjalna, kolekcjonerska edycja Ultra Long Play trafiła do zadziwiająco szerokiego grona słuchaczy. Jack postanowił pójść za ciosem i ponownie wydać tego typu LP, jednocześnie mocno postawił na na streaming internetowy.

'Boarding House Reach' Jack White'Boarding House Reach' Jack White AP / AP

Na płycie umieścił tzw. „ukryte utwory” możliwe do odtworzenia przy różnych prędkościach – 45 RPM i 78 RPM. Pozostałe kawałki, grają w standardzie 33? RPM. Co ciekawe igła gramofonowa może pracować klasycznie – od zewnątrz, ale i od środka! Dzięki temu uzyskano dodatkową, tajemniczą przestrzeń, pogłębiającą doznania muzyczne.

W obliczu swojego sukcesu, Jack White mówi:
“Jestem przekonany, że kolejna dekada zostanie zdominowana przez streaming i winyl.”

REKLAMA


Faktem jest, że słuchanie utworów z YouTube, Spotify, czy innych platform strumieniowych staje się dziś coraz bardziej popularne. Podobnie jak filmy i seriale z Netflixa. Co więcej, wielkość plików FLAC (bezstratnych) nie jest już tak niedostępna, a oferuje dużo lepszą jakość. Z tego względu, powoli odchodzi się od klasycznej MP3-ójki. Winyl zaś dynamicznie powraca do swojej dawnej świetności, powoli wypychając z rynku płytę kompaktową.


Czyżby koniec formatu CD faktycznie nadchodził?!

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory