Słuchaj rocka, ratuj życie

Jeden z nowojorskich szpitali uczy ludzi ratować życie w rockowym rytmie. W serwisie Spotify opublikowali playlistę, która pomoże wykonać RKO.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (popularnie nazywana RKO) jest działaniem, dzięki któremu jesteśmy w stanie uratować komuś życie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Jednak poznanie teorii i zasad może nie być wystarczające.

Eksperci twierdzą, że liczba powrotów do zdrowia po zatrzymaniu krążenia podwoiłaby się, gdyby tylko osoby postronne potrafiły wykonywać uciski w stałym tempie i dobrym rytmie.

Odpowiadając na ten problem, New York-Presbyterian Hospital opublikował nową playlistę w serwisie Spotify, a wszystkie zawarte w niej utwory utrzymują tempo od 100 do 120 uderzeń na minutę – dokładnie taką wartość, jaka jest zalecana do wykonywania RKO.

W playliście nie zabrakło rockowych akcentów, bo trafić możemy m.in. na „Staying Alive” Bee Gees, „Another Brick in the Wall Part 2” Pink Floyd, „Fire to One” The Doors czy „Another One Bites the Dust” Queen.

 

Nie pozostaje nam nic innego jak zacząć wsłuchiwać się dokładnie w rytm rockowych przebojów i być gotowym do udzielenia pomocy.

SŁUCHAJ ROCK RADIA