Rocznica zmiany Robera Zimmermana w Boba Dylana

56 lat temu Robert Allen Zimmerman zmienił nazwisko na - w tym momencie - przez wszystkich znane, rozpoznawane i szanowane. Tego dnia świat usłyszał o Bobie Dylanie.

Bob Dylan urodził się 24. maja 1941r. w Duluth w Minnesocie jako Robert Allen Zimmerman. Jego dziadkowie pochodzą z Odessy na Ukrainie i emigrowali do Stanów Zjednoczonych po antyżydowskich pogromach w 1905r.
Dla kariery muzycznej pożócił rozpoczęte studia już pod koniec pierwszego roku, by występować w objazdowym zespole folkowym. W 1962 roku nagrał swój pierwszy album studyjny zatytułowany „Bob Dylan”.

2. sierpnia 1962r. artysta oficjalnie zmienił swoje nazwisko na to, pod którym poznać go miał cały świat – Dylan.

Znany był jako osoba, która nie chciała być generalizowana pod żadnym względem, również muzycznym. Jego fascynacja muzyką folkową przerodziła się po pobycie w Europie w zagorzałą miłość do rock'n'rolla. Rozpętał burzę podczas występu na Newport Folk Festiwal, gdzie pojawił się w elektryczną grupą rockową. Powszechnie mówiono wtedy o nim jako o „zdrajcy” folku. Został również wygwizdany.

 

Pomimo ciężkich początków, amerykańskie grupy poszły za jego śladem i stopniowo zaczęły się elektryfikować, delikatnie i powoli zjednując sobie fanów.

Pomimo, że Dylan nigdy na studia nie wrócił, może pochwalić się wielokrotnie przyznawanym, honorowym, akademickim tytułem „doctor honoris causa” (osobiście odebrał tylko dwie z nich). Jest również laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Na swoim koncie łącznie pochwalić się może ponad 50 albumami różnego rodzaju i gatunku, a ostatni z nich wydany został w 2017r., a jego tytuł to „Triplicate”.

SŁUCHAJ ROCK RADIA