70. urodziny Roberta Planta - wokalisty Led Zeppelin!

Wokalista Led Zeppelin od najmłodszych lat fascynował się rock and rollem. W wieku 15 lat porzucił naukę i uciekł z domu, aby zająć się muzyką. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów wszech czasów.

Robert Plant przyszedł na świat 20 sierpnia 1948 roku w West Bromwich na zachodzie Anglii. Od kiedy skończył 13 lat jego największą pasją stała się muzyka, a od 15 roku życia grywał z lokalnymi zespołami w roli wokalisty. Niedługo później porzucił szkołę oraz dom i dołączył do zespołu The Crawling King Snakes, gdzie poznał swojego przyjaciela Johna Bonhama. Sytuacja finansowa zmusiła Planta do zatrudnienia się w ekipie brukującej drogi, jednak to nie wpłynęło na jego pasję i dalej występował w różnych formacjach. Podczas jednego z występów, wysoki i wyjątkowy głos wokalisty zwrócił uwagę Jimmy'ego Page'a, który zaproponował Plantowi udział w swoim nowym projekcie - Led Zeppelin. Niedługo później Plant zwerbował do zespołu wyżej wspomnianego przyjaciela - Bonhama.

Led ZeppelinLed Zeppelin Heinrich Klaffs, CC-BY-SA-2.0

Twórczość członków Led Zeppelin zaowocowała ogromną sławą grupy, a ich utwór "Stairway to Heaven", stał się najczęściej emitowanym w historii rozgłośni radiowych
zorientowanych na albumy. Zespół sprzedał około 300 milionów płyt na całym świecie. 25 września 1980 roku zmarł perkusista Led Zeppelin i przyjaciel Planta - John Bonham. Jego odejście stanowiło kres historii Led Zeppelin. Jednak po tym wydarzeniu Robert postanowił zająć się karierą solową, wydając tym samym 11 solowych albumów studyjnych.

 

SŁUCHAJ ROCK RADIA