To czego jeszcze nie wiecie o The Beatles...

REKLAMA
Dokładnie 52 lata temu zespół The Beatles zagrał swój ostatni koncert w San Francisco. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek o tym jednym z najważniejszych zespołów w historii muzyki rockowej.
REKLAMA

1. Ostatni koncert Beatlesów był hołdem dla Little Richarda
Ostatnim utworem wykonanym na finałowym koncercie zespołu 29 sierpnia 1966 był "Long Tall Sally", którą pierwotnie wykonał Little Richard. Piosenka była podstawą ich repertuaru na żywo od czasów, gdy byli Quarrymenami.

REKLAMA

The BeatlesThe Beatles www.facebook.com/thebeatles

2. Po koncercie Beatlesów podłoga lepiła się od moczu
Na koncerty grupy ściągały tysiące fanek, które na widok swoich idoli popuszczały mocz z wrażenia. Wszystkie panie na domiar złego były także bardzo spocone. Ekipa sprzątająca musiała zmagać się z niesamowitym odorem, a buty po każdym koncercie lepiły się do podłogi.

The BeatlesThe Beatles www.facebook.com/thebeatles

3. Strawnerry Fields to wspomnienie z dzieciństwa
Strawberry Field był domem dziecka na przedmieściach Liverpoolu prowadzonym przez Armię Zbawienia, który John Lennon pamiętał z dzieciństwa. Muzyk wychował się w pobliżu i często uczestniczył w organizowanych tam przyjęciach i imprezach. Podobno zespoły, które tak występowały zainspirowały go do zostania muzykiem. Lennon powiedział, że piosenka o truskawkowym polu była "psychoanalizą nastawioną na muzykę".

REKLAMA

John LennonJohn Lennon www.facebook.com/johnlennon/photos

4. Płatki kukurydziane na Dzień Dobry!
John Lennon powiedział, że utwór "Good Morning, Good Morning" został zainspirowany reklamą kukurydzianych płatków śniadaniowych.

Odnaleziono list Johna Lennona adresowany do Królowej.Odnaleziono list Johna Lennona adresowany do Królowej. John Lennon

5. Wyspa Beatlesów
Zespół prawdopodobnie kupił kiedyś prywatną wyspę obok Grecji z nadziejami na wspólne zamieszkanie, aby wyciszyć swój umysł i uciec od sławy. Wyspa została sprzedana po rozpadzie zespołu.

REKLAMA

The Beatles podczas kręcenia filmu 'Magical Mystery Tour'The Beatles podczas kręcenia filmu 'Magical Mystery Tour' fot. Jim Gray / Getty Images

6. The Beatles w ZSRR
Władze ZSRR uważały muzykę chłopaków z Liverpoolu za nawoływanie ruchu kapitalistycznego i zabroniły słuchania ich utworów. Mimo to słowianie poradzą sobie w każdej sytuacji i wymyślą sposób na obejście surowych zakazów. Albumy Beatlesów przegrywano na prowizoryczne płyty zrobione ze starych zużytych klisz rentgenowskich.

'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band' The Beatles.'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band' The Beatles. Redakcja

7. Kradzież znaków drogowych
Penny Lane to nazwa ulicy w Liverpoolu. Fani Beatlesów tak często kradli tabliczkę z nazwą ulicy "Penny Lane", że Liverpool zdecydował o napisaniu nazwy ulicy bezpośrednio na budynkach.

REKLAMA

The BeatlesThe Beatles www.facebook.com/thebeatle

8. Jajecznicę... kochanie, kocham jajecznicę!
Utwór "Yesterday" został wymyślony przez Paula McCartneya pewnego poranka zanim jeszcze zjadł śniadanie. Aby nie zapomnieć melodii do utworu robiąc jajecznicę śpiewał “scrambled eggs…baby, I love scrambled eggs” .

Paul MccartneyPaul Mccartney Paul Mccartney

9. Kawa ma kwaśny smak
Lennon i Harrison swój pierwszy eksperyment z LSD datują na kwiecień 1965 roku, kiedy to dentysta Harrisona omyłkowo wrzucił kwas do swojej kawy. Zespół po tym zdarzeniu zerwał kontakt z dentystą.

REKLAMA

George HarrisonGeorge Harrison George Harrison

10. Panie Janie, Panie Janie rano wstań...
Paul i John stali się jednymi z najwybitniejszych pisarzy w historii z ich niekończącym się ciągiem hitów. Często bawili się kompozycją i wkradali do piosenek dziwne zabiegi, które tylko wyjątkowo uważni słuchacze byli w stanie usłyszeć. Jeżeli skupicie się na utworze Paperback Writer usłyszycie znane w całej Europie słowa wyliczanki Panie Janie w języku francuskim.

11. Utrata prawictwa
Kiedy całonocny koncert w Hamburgu w 1960 roku zakończył się, muzycy wylądowali w malutkim pokoju z piętrowymi łóżkami. Podczas gdy cały zespół udawał, że śpi, Harrison zabawiał się po raz pierwszy z kobietą. Gdy dziewczyna wyszła wszyscy zaczęli mu gratulować i klaskać. George skwitował całe wydarzenie słowami : "Przynajmniej milczeli, kiedy to robiłem"

REKLAMA

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory