"Obywatel G.C." obchodziłby dziś 61. urodziny

REKLAMA
Grzegorz Ciechowski zasłynął jako lider zespołu Republika oraz założyciel grupy Obywatel G.C. - tym pseudonimem często go także określano. Zmarł niespodziewanie w 2001 r., a dziś jest 61. rocznica jego urodzin.
REKLAMA

Grzegorz Ciechowski urodził się 29. sierpnia 1957 r. jako dziecko prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Swoje muzyczne pasje rozwijał od młodości – grał na pianinie oraz flecie, grał w zespołach Nocny Pociąg czy Jazz Formation. W 1979 dołączył do Res Publica, gdzie szybko przejął rolę lidera. Z czasem nazwa formacji przekształcona została na Republikę i tak poznała ją cała Polska.

REKLAMA

Ciechowski większość tekstów grupy pisał sam. W 1983 r. światło dzienne ujrzała pierwsza płyta - „Nowe Sytuacje”, zawierająca wyłącznie jego teksty.

 

W 1986 r. Ciechowski powołał do życia nową formację Obywatel G.C. Była to odpowiedź artysty na rozpad Republiki i chęć stworzenia czegoś solowego. Wydana w 1988 r. płyta „Tak! Tak!” otrzymała status złotej płyty. Grupa została rozwiązana w 1992 r., kiedy reaktywowała się Republika.

 

Grzegorz Ciechowski zmarł nagle w sobotę 22.12.2001 r. w Warszawie. Dziś skończyłby 61 lat.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory