Zmarł były gitarzysta Lynyrd Skynyrd

Ed King był długoletnim gitarzystą zespołu Lynyrd Skynyrd, legendarnych autorów hitu "Sweet Alabama". Grywał z nimi najpierw jako tymczasowy gitarzysta, później natomiast stał się pełnoprawnym, trzecim gitarzystą grupy.

Lynyrd Skynyrd jest niekwestionowaną legendą muzyki rockowej, a uściślając – southern-rockowej, która jest charakterystyczna dla południa USA. Zespół narodził się w 1965 r. pod nazwą The Wild Thing, jednak z czasem nazwa ewoluowała, a dzisiejszą formę przybrała dopiero 7 lat później.

Zmarły Ed King znany był z grania w psychodelicznym Strawberry Alarm Clock oraz właśnie Lynyrd Skynyrd, gdzie początkowo zatrudniony został jako tymczasowy basista, by z czasem stać się pełnoprawnym członkiem zespołu jako trzeci gitarzysta oraz – okazjonalnie – wokalista. Współtworzył z grupą jeden z najpopularniejszych hymnów grupy, „Sweet Alabama” - to właśnie jego liczenie „1... 2... 3...” słychać na samym wstępie nagrania.

 

King zrezygnował z gry w zespole w 1975 r., ponieważ męczyła go atmosfera grupy. Oficjalnie odszedł po ostrej krytyce Ronnie'go Ban Zanto. Po 12 latach zdecydował się wrócić do zespołu z którym grał kolejne 9 lat, zmuszony jednak został do przerwania kariery ze względów zdrowotnych.


Na profilu Lynyrd Skynyrd pojawiło się pożegnanie artysty napisane przez Gary'ego Rossingtona.

Nie jest znana oficjalna przyczyna śmierci artysty, ale Rolling Stone donosi, że King walczył z rakiem płuc, a niedawno był z tego powodu hospitalizowany.

SŁUCHAJ ROCK RADIA