50-lecie ballady "Hey Jude"

REKLAMA
"Hey Jude" jest utworem, który znają wszyscy, bez względu na wiek i gust. Dokładnie 50 lat temu świat po raz pierwszy usłyszał ten singiel The Beatles i zakochał się w nim na zawsze.
REKLAMA

Brytyjskiej legendy The Beatles nikomu przedstawiać nie trzeba. Na koncie mają dziesiątki przebojów, które zawładnęły sercami fanów i przyniosły im światową sławę. Jednym z nich jest „Hey Jude”, który wydany został dokładnie pół wieku temu.

REKLAMA

Singiel „Hey Jude”, napisany przez Paula McCartneya, świat po raz pierwszy usłyszał 26. sierpnia 1968 r. i od razu odniósł spektakularny sukces. Przez dwa tygodnie górował na brytyjskich listach przebojów, a w USA pobił rekord w twórczości zespołu – utrzymał się na szczycie listy magazynu „Billboard” aż przez dziewięć tygodni. Żadnemu innemu utworowi The Beatles wcześniej (ani później) nie udało się tego osiągnąć.

 

Mało kto wie, że pierwotnie utwór miał nosić tytuł „Hey Jules”, a Paul McCartney napisał ją z dedykacją dla syna Johna Lennona – Juliana, aby pomóc mu przetrwać trudny okres rozwodu rodziców. Najciekawsze jest jednak to, że chłopak dowiedział się o tym fakcie niemalże 20 lat później, a jego ojciec był święcie przekonany, że tekst skierowany jest do niego samego.

Płyta stała się również najlepiej sprzedającym się singlem w historii muzyki – osiągnęła szczyty listy przebojów w 11 krajach, a rozeszła się w nakładzie 8 mln sztuk.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory