Jimi Hendrix - jego przeżycia zamknięte w piosenkach

REKLAMA
Dziś wspominamy postać Jimiego Hendriksa w 48 rocznicę śmierci. Gdyby żył, w listopadzie 2018 roku skończyłby 75 lat.
REKLAMA

Niekwestionowany geniusz i bóg Klasyki Rocka. Twórca legendarnych kompozycji takich jak "When the Wind Cries Mary", "Little Wing" czy "Purple Haze".

REKLAMA

Rewolucjonista w dziedzinie riff'ów, który inspirował setki tysięcy ludzi. W latach 60 wspiął się na wyżyny kariery, która będąc intensywną, nieokiełznaną i (niejako) autodestrukcyjną- trwała zdecydowanie za krótko, bowiem niespełna 4 lata.
Wystarczyło to jednak aby zafascynowanie Jimim przerodziło się w kult. I mimo, że po Hendriksie świat muzyki rockowej wydał wielu artystów, którzy geniuszem dorównywali muzykowi, zawsze był on wzorem i inspirującą postacią.

Tak jak w większości przypadków legend, droga na szczyt była dla Hendriksa okresem dramatycznych traum i rozterek. Był bezdomny, miał problemy z prawem. Jedyne ujście dla tych emocji znalazł w muzyce - dlatego przepełnione demonizmem i psychodelią teksty wyrażające smutek, tęsknotę, melancholię i niekiedy też pragnienie ucieczki czy miłości były tak autentyczne.

 

Jimi Hendrix napisał "Angel" pod wpływem snu, jaki miał będąc dzieckiem.
W wywiadzie przeprowadzonym przez Meatball Fulton w 1968 roku wspomniał:

Śniłem, że moja matka jechała na wielbłądzie, po wielkiej pustyni. Powiedziała mi:“Nie zobaczymy się już więcej”. Zapytałem ją wtedy “Dokąd idziesz?” Nie odpowiedziała. I to tyle. Zmarła dwa lata po tym śnie. Pamiętam to. Zawsze będę o tym pamiętał. Pewnych snów nie jesteś w stanie zapomnieć
Rzeczywiście, ta kobieta przyszła do mnie do domu(...)I mój aniele, powiedziała do mnie:Dziś jest dzień, abyś podniósł się Weź mnie za rękę

Jimi Hendrix jest również autorem niekwestionowanego klasyku “Little Wing”.

REKLAMA
 

Sam o tym, jak utwór powstał mówił niewiele:

Większość ballad powstaje w różny sposób. Czasami widzisz rzeczy w inny sposób niż postrzegają je inni. Więc potem piszesz z tego piosenkę. A to może reprezentować wszystko.
Więc przechadzała się pośród chmur z cyrkiem nieokiełznanych myśli. Motyle i zebry, światło księżyca i baśnie (to wszystko, o czym kiedykolwiek myśli) szybując z wiatrem

Jimi opisywał ”Little Wing” jako piosenkę opartą na bardzo prostym, indiańskim stylu.
Jest wiele interpretacji utworu- jedne z nich mówią, że tytułową “Little Wing” jest matka artysty, która odwiedza go w snach. Według innych piosenka opisuje stan po zażyciu narkotyków. Zaś trzecia grupa odbiorców twierdzi, że utwór poświęcony jest wszystkim jego kobietom, które ujął w jednej, idealnej postaci.
Jimi Hendrix zawładnął sceną rockową i stał się ikoną swoich czasów.

Do dzisiaj liczne imprezy i festiwale mają charakter upamiętniający postać Hendriksa. Jednym z najsłynniejszych w Polsce jest organizowany co roku Gitarowy Rekord Guinessa we Wrocławiu, podczas którego tysiące gitarzystów grając "Hey Joe" próbuje pobić rekord Guinessa.

 

Jimi Hendrix Zmarł 18 września 1970 roku. Ostatni występ muzyka miał miejsce na Love and Peace Festival w 1970 roku, który odbył się w Niemczech.

REKLAMA
 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory