Chuck Berry- początek i koniec rock and rolla.

REKLAMA
Gdyby żył, świętowałby swoje 92 urodziny. Chuck Berry- pionier rock and rolla i bez wątpienia jedna z najbardziej charakterystycznych postaci sceny muzycznej zmarł 18 marca 2017 roku w wieku 90 lat.
REKLAMA

Chuck Berry był wielkim rewolucjonistą w ramach swego gatunku, definiując jego brzmienie na całe lata naprzód. Za jego sprawą typowym stał się agresywny rytm, dominująca rola elektrycznej gitary oraz charakterystyczny swobodny sposób zachowania na scenie.

REKLAMA

Twórczość Chucka Berry'ego - gitarzysty, wokalisty, autora tekstów - łączyła w sobie elementy bluesa, rock and rolla, jazzu, country a nawet muzyki latynoskiej.

 

Już jako uczeń interesował się muzyką i występował na szkolnych scenach w St. Louis. Po przeprowadzce do Chicago spotkał Muddy'ego Watersa, który polecił go firmie fonograficznej Chess Records. Pod jej skrzydłami Berry nagrał swój pierwszy hit, "Maybellene", który wywołał wielką falę zainteresowania rock and rollem.

Dzięki niemu przyjęły się w rocku proste zasady aranżacyjne, używane do tej pory w rhythm and bluesie, zwłaszcza eksponowanie akompaniamentu gitary elektrycznej.

Najbardziej znane przeboje Berry'ego to "Roll Over Beethoven", "Rock and Roll Music", "Sweet Little Sixteen".

REKLAMA
 

Jednak nie tylko to jak podchodził do grania rock and rolla wyróżniało go od reszty artystów - Chuck zasłynął także swoim nietypowym zachowaniem scenicznym. Jego sposób poruszania się podczas koncertów został określony mianem duck-walk (w wolnym tłumaczeniu "kaczy chód"). Twierdził, że stworzenie go w 1956 r. miało pierwotnie na celu ukrycie wygniecionego garnituru ze sztucznego jedwabiu.

 

Ma na swoim koncie ponad 20 albumów studyjnych oraz nagrania koncertowe. Do jego kompozycji "You Never Can Tell" tańczą Uma Thurman i John Travolta jako Mia Wallace i Vincent Vega w słynnej scenie w "Pulp Fiction" Quentina Tarantino. W roku 1986 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Jednym słowem- Chuck Berry był niekwestionowaną gwiazdą rock and rolla i pozostanie legendą.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory