Nie żyje Francis Lai.

Twórca kultowej ścieżki dźwiękowej do filmu "Love Story" zmarł w wieku 86 lat.

O jego śmierci poinformował burmistrz Nicei. Francis Lai zmarł 7 listopada 2018 roku. Był francuskim kompozytorem, autorem muzyki filmowej. W swoim życiu zdobył najbardziej prestiżowe nagrody- był laureatem Oscara, Złotego Globu i Cezara.

Mimo, ze na swoim koncie ma skomponowanie muzyki do filmów takich jak "Kobieta i mężczyzna" czy "Emmanuelle II", to największą sławę przyniosła mu ścieżka dźwiękowa do jednego z najbardziej rozpoznawalnych melodramatów w historii kina- "Love Story". 

Owa ścieżka dźwiękowa napisana w 1971 roku przez Francisa Laia i Carla Sigmana zdobyła Oscara w kategorii "najlepsza muzyka filmowa". Utwór został również nagrodzony Złotym Globem. W tym samym roku powstały słowa do piosenki a pierwszym wykonawcą "(Where Do I Begin?) Love Story" był Andy Williams.

 

Francis Lai urodził się 6 kwietnia 1932 roku w Nicei. Już jako młody muzyk mógł poszczycić się współpracą z samą Edith Piaf, dla której napisał kilka piosenek i której przez parę lat akompaniował. W swojej karierze stworzył ponad 600 utworów muzycznych, w tym 100 na potrzeby produkcji filmowych. 

Przyczyny śmierci muzyka nie są na razie znane. Francis Lai pozostawił po sobie trójkę dzieci oraz żonę.

 

SŁUCHAJ ROCK RADIA