43 rocznica wydania albumu "A Night At The Opera" Queen

REKLAMA
21 listopada 2018 roku miną 43 lata od wydania jednej z najdroższych produkcji w historii brytyjskiej fonografii.
REKLAMA

"A Night At The Opera" to czwarty studyjny album brytyjskiej grupy rockowej Queen, wydany 21 listopada 1975 przez EMI Records w Wielkiej Brytanii i Elektra Records w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

Produkcja Roya Thomasa Bakera i Queen była prawdopodobnie najdroższym albumem, jaki kiedykolwiek został nagrany w historii brytyjskiej fonografii. To właśnie z tego albumu pochodzi wielkie „Bohemian Rhapsody” które często wymieniane jest jako najlepszy utwór w historii muzyki popularnej.

 

Utwór otwierający album to „Death On Two Legs”, który w warstwie tekstowej jest atakiem na byłego menadżera zespołu Queen, Normana Sheffield'a. Sheffield próbował pozwać zespół za zniesławienie po tym, jak utwór ujrzał światło dzienne. Potem stwierdził, że przyczynił się do sukcesu piosenki poprzez swój pozew wobec kapeli. Tak jak „Bohemian Rhapsody”, większość partii gitarowych w utworze była początkowo grana na fortepianie przez Mercury'ego, aby pokazać Mayowi jak powinien grać je na gitarze. „Death on Two Legs” utrzymywał się na listach przebojów aż do 1980 roku, następnie został usunięty.

 

Album "A Night At The Opera" wziął swoją nazwę od filmu braci Marx. W 2003 roku został sklasyfikowany na 230. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
8 lipca 2009 roku wydawnictwo uzyskało status platynowej płyty w Polsce.

Z okazji 43 rocznicy wydania albumu warto przypomnieć sobie brzmienie nie tylko klasyków takich jak „Bohemian Rhapsody” ale też innych utworów, które dzięki przenikliwości swoich tekstów i genialnym kompozycjom zyskały status kultowych.

REKLAMA
 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory