34. rocznica powstania charytatywnej supergrupy Band Aid

REKLAMA
Kilkudziesięciu brytyjskich i irlandzkich muzyków zjednoczyło się w walce z kleską głodu w Etiopii, wykonując wspólnie utwór "Do They Know It's Christmas ?"
REKLAMA

W 1984 roku Bob Geldorf (The Boomtown Rats) wraz z Midge'm Ure'm (Ultravox) poruszeni dramatyczną sytuacją w Etiopii, postanowili stworzyć charytatywny utwór, z którego dochód przeznaczony zostanie na rzecz pomocy mieszkańcom Afryki. Geldorf zaprosił do udziału w projekcie najwybitniejszych brytyjskich oraz irlandzkich muzyków (m.in. Bono, Philla Collinsa, Stinga czy Georgea Michaela). W wystąpieniu w BBC Radio 1 zamiast promować materiał swojego zespołu The Boomtown Rats, jak było zaplanowane, zapowiedział powołanie do życia grupy Band Aid. Muzycy dostali zaledwie 24 godziny na nagranie oraz dopracowanie utworu. Poranek po nagraniach, Geldorf znowu pojawił się znów w BBC Radio 1 i zapowiedział, że wszystkie zyski ze sprzedaży singla zostaną przekazane na rzecz Etiopii. Doprowadziło to do zgrzytu pomiędzy muzykami, a brytyjskim rządem, który odmówił uchylenia vatu od zysku ze sprzedaży utworu. Geldorf, wspierany przez opinię publiczną, wystąpił bezpośrednio do ówczesnej premier Wielkiej Brytanii - Margaret Thatcher, co w końcu poskutkowało decyzją rządu o przekazaniu podatku vat ze sprzedaży utworu na charytatywny cel muzyków.

REKLAMA
 

"Do They Know It's Christmas ?" lawinowo zdobył listy przebojów, stając się wówczas najlepiej sprzedawanym utworem w Wielkiej Brytanii. Pół roku po wydaniu utworu, w lato 1985 roku, Geldorf i Ure zorganizowali koncerty charytatywne nazwane "Live Aid". Głównymi miejscami wydarzenia były : stadion Wembley w Londynie oraz stadion JFK w Filadelfii, a występy organizowane były także m.in. w Japonii czy Austrii. "Live Aid" okazało się ogromnym sukcesem, oszacowano, że transmisję na żywo oglądało ok. 1,5 miliarda ludzi ze 100 krajów, a koncert zespołu Queen przeszedł do historii jako jeden z wybitniejszych w historii wystepów rockowych na żywo.

Idea Band Aid zapoczątkowała powstawanie podobnych inicjatyw na całym świecie, a także sama była odtwarzana kilkukrotnie w latach późniejszych w projektach : Band Aid II (1989), Band Aid 20 (2004), Band Aid 30 (2014).

Członkowie Band Aid udowodnili, że dzięki swojej muzyce mogą nie tylko przekazywać pewne wartości artystyczne czy dostarczać rozrywkę, ale także nieść pomoc drugiemu człowiekowi, dając przykład całemu światu. Chwała im za to!

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory