Bob i jego MOOG- 54 lata syntezatorów Moog'a

18 grudnia 1964 roku na rynku pojawił się pierwszy syntezator, skonstruowany przez Roberta Mooga.

Instrument nazywał się, rzecz jasna MOOG. Syntezatory Moog'a uznawane są za jedne z pierwszych popularnych i szeroko stosowanych instrumentów elektronicznych.
Robert Moog po raz pierwszy zaprezentował swój syntezator w 1964r . na konwencji Audio Engineering Society.

W połowie lat 60. XX wieku dr Robert Moog wprowadził nowy wszechświat dźwięków w muzyczną mentalność dzięki swojemu wynalazkowi- elektronicznemu analogowemu syntezatorowi MOOG. Instrumenty były prawdziwymi dziełami sztuki. Określały generację muzyki, w dużej mierze kreując utwory The Beatles, The Doors, Steviego Wonder'a zespołu Kraftwerk i wielu innych.

Mylnie słowo syntezator kojarzy się z czymś „syntetycznym”- podrobionym, nienaturalnym, wyprodukowanym a nie stworzonym. Syntezatory Roberta Mooga dawały piękne, organiczne i bogate dźwięki, które niemal 50 lat później uważane są przez wielu profesjonalnych muzyków za uosobienie elektronicznego instrumentu. "Syntezator", jak się okazuje, odnosi się do syntezy osadzonej w instrumentach Mooga: sieci elementów elektronicznych pracujących razem, aby stworzyć całość.

Pierwsze urządzenia były syntezatorami modularnymi o dużej kubaturze, dlatego w 1971 pojawił się w sprzedaży Minimoog Model D, który był przenośnym instrumentem zawierającym wszystkie ważniejsze moduły z wcześniejszych modeli.
Do dzisiaj to najpopularniejszy syntezator Mooga. W 2004 roku zaprezentowano ostatni model - Minimoog Voyager.

Robert Moog urodził się 23 maja 1934 roku. Zmarł na raka mózgu w wieku 71 lat. Po jego śmierci powstała fundacja kontynuująca dzieło mistrza, czyli rozwijanie szeroko pojętej muzyki elektronicznej.

Z syntezatorów Moog'a korzystają najwięksi muzycy na świecie. Jednym z nich jest Jean Michel Jarre, który w filmie poniżej opowiada o instrumentach, z których korzysta (wśród nich jest również syntezator Moog'a).

 

SŁUCHAJ ROCK RADIA