50 lat temu przyznano pierwszą Złotą Płytę

Magiczny próg sprzedaży wymagany przez przemysł fonograficzny przekroczył jako pierwszy Czesław Niemen.

Jest dzień 20 grudnia 1968 roku. Czesław Niemen jako pierwszy muzyk w Polsce otrzymuje pozłacaną wersję swojego albumu pt.: "Dziwny jest ten świat". Płyta została sprzedana w liczbie 150 tysięcy egzemplarzy. Była to pierwsza autorska płyta artysty i pierwsze takie wyróżnienie w kraju. Na świecie nagrodę tą przyznaje się od 1958 roku.

 

Popularność płycie zapewnił utwór tytułowy. Piosenka "Dziwny jest ten świat" ogólnopolski rozgłos zdobyła w czasie festiwalu w Opolu w 1967 roku. Utwór wzbudził wówczas duże emocje i kontrowersje.

Pamiętam, że my młodzi byliśmy bardzo za, natomiast nasi rodzice uważali, że to jest jakiś niekontrolowany wrzask i że to jest straszne

- wspominała Maria Szabłowska.

Dodatkowo kontestujący przekaz piosenki nie spodobał się ówczesnym władzom PRL.Swoje zdanie na ten temat wyraził wtedy Marek Gaszyński, polski dziennikarz i prezenter muzyczny.

Jak to społeczeństwo socjalistyczne jest dziwne? Ono jest normalne. A tu się wyłamuje taki młody człowiek ubrany nie po polsku, w kolorowych koszulach, w czerwonych spodniach, krzyż jeszcze do tego na łańcuchu.

Mimo oporów starszej części publiczności i ataków ze strony dziennikarzy, zarzucających Niemenowi plagiat piosenki Jamesa Browna "It’s a mens world", utwór promujący pierwszy solowy longplay artysty stał się wielkim hymnem kontestującej młodzieży. Dla wielu pozostaje nim do dziś.
Najlepszym tego potwierdzeniem są regularne zwycięstwa piosenki różnorakich polskich plebiscytach oraz liczne próby zmierzenia się z nią podejmowane przez innych wykonawców.

Czesław nie lubił jak ktoś śpiewał "Dziwny jest ten świat" i prawie zawsze krytykował inne wykonania. Wiem od niego, że jest jedno wykonanie, które mu się podobało.

– mówiła Maria Szabłowska.

Jesteście ciekawi jakie wykonanie podobało się Czesławowi Niemenowi? Była to bardzo mało znana wersja, którą nagrała... sama Irena Santor!SŁUCHAJ ROCK RADIA