52. ROCZNICA URODZIN KURTA COBAINA

REKLAMA
20 lutego swoje 52 urodziny obchodziłby Kurt Cobain.
REKLAMA

Kurt Donald Cobain urodził się 20 lutego 1967 roku w Aberdeen. Już jako dziecko interesował się muzyką. Zasłuchiwał się w „The Beatles”, „Black Sabbath” i „Led Zeppelin”. Gdy miał 9 lat, jego rodzice się rozwiedli. Kurt był zdolnym dzieckiem, a w podstawówce uchodził za pilnego ucznia. Okres buntu chłopaka przypadł na czas szkoły średniej, po skończeniu której Cobain poświęcił się muzyce. Utrzymywał się z bycia lokajem hotelowym, sprzątaczem, a nawet opiekunem dzieci na obozach.

REKLAMA


Kurt założył Nirvanę wraz z Kristem Novoselicem. Zanim do muzyków dołączył Dave Grohl, przez zespół przewinęło się kilku perkusistów. Pierwszy album Nirvany „Bleach” ukazał się w 1989 roku. Prawdziwą sławę przyniosła ze sobą jednak płyta „Nevermind”. Wraz ze wzrostem popularności zespołu, nasilało się uzależnienie Kurta od heroiny. Powstał wówczas album „In Utero”. Ostatnie Tournee Nirvany po Europie miało miejsce w 1994 roku. Po powrocie do USA Cobain stawił się w ośrodku odwykowym, z którego uciekł po kilku dniach, aby zabarykadować się w domu i popełnić samobójstwo. Muzyk osierocił 2-letnią wówczas córkę Frances z małżeństwa z Courtney Love. Wraz ze śmiercią Kurta zakończyła się działalność zespołu Nirvana.


Kurt Cobain to ikona muzyki grunge, która ma swoje korzenie w Seattle. To właśnie tam swoje pierwsze kroki stawiał Soundgarden, Pearl Jam czy Alice in Chains. Seattle było fabryką wielu undergroundowych zespołów, jednak tylko nielicznym udało się przebić i zyskać ogólnoświatową sławę. Nirvana bez wątpienia do nich należy. Grupa sprzedała ponad pięćdziesiąt milionów płyt na całym świecie, w tym ponad pięć milionów w samych Stanach Zjednoczonych.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory