10 utworów Kazika z okazji jego 56 urodzin.

REKLAMA
Dziś świętujemy osiemnastkę Pana Kazimierza.
REKLAMA

1. Kazik – Jeszcze Polska (1991)
W tym utworze Pan Kazimierz postanowił w rytm wesołej melodii, zadać pytanie uwcześnie rządzącym (trzeba nadmienić, że były to czasy tzw. transformacji) o to, co do diaska oni najlepszego zrobili z naszym wspaniałym krajem. Oczywiście ujął to w troszeczkę inny sposób, zresztą sami posłuchajcie.

REKLAMA
 


2. Kult – Polska (1987)
Mamy tu do czynienia z wyjątkowo trafnym portretem Polski początku lat 90. Znajdziemy fragmenty o nadużywaniu alkoholu, o brudnych dworcach PKP i jeszcze o piciu alkoholu. Jest też świetny teledysk w którym główną rolę grają bokobrody Kazika.

 


3. Kult – Baranek (1993)
Piosenka której tekst jest autorstwa słynnego poety, barda i ojca Kazika czyli Stanisława Staszewskiego. Pan Stanisław natomiast inspirację do refrenu czerpał z naszego narodowego wieszcza – Adama Mickiewicza. Można więc powiedzieć, że w dość (żeby nie powiedzieć, wystarczająco) prostej linii utwór ten należy do wieszcza, więc tyle o nim.

 


4. Kult – Ku**y wędrowniczki (1993)
Wydawać by się mogło, że tytuł utworu mówi wszystko o samym utworze. Okazuję się jednak, że najprawdopodobniej (bo nic tu nie jest pewne, być może jest tak jak zaznaczyłem w pierwszym zdaniu) jest to utwór o sekcie Charlesa Mansona. Posłuchajcie i sami oceńcie o co tu chodzi.

 


5. Kult – Celina
To opowieść o miłości, zdradzie i oczywiście alkoholu. Jak wybuchowa jest to mieszanka wiemy chyba wszyscy? Ja osobiście chciałbym zauważyć, że Kazik i zespół Kult w teledysku do utworu „Celina” jawią się dość otwarcie jako pierwsi w historii Polski Influencerzy. W tym wypadku mamy do czynienia z promocją pewnej marki samochodów.

REKLAMA
 

6. KNŻ – Andrzej Gołota (1999)
Pean do legendarnego polskiego pięściarza. Przypominamy jaka jest tabela wyników Pana Andrzeja „Niepokonany w dwudziestu ośmiu walkach
A pokonany w trzech jedynie walkach” Jest to stan na rok 1999.

 

7. KULT – Brooklyńska rada żydów (2001)
Utwór opowiadający jak w tytule, o Brooklyńskiej radzie żydowskiej. O samym utworze Kazik mówi tak - Od początku miała to być żartobliwa piosenka opowiadająca o tym, jak stare pokolenie żydowskie zżyma się na szybko postępującą ateizację młodych.

 


8. Kult – Arahja (1988)
Piosenka jest protest songiem przeciw podziałowi Berlina murem. Utwór posiada niezbyt dosłowny metaforyczny tekst, dzięki czemu uniknął cenzury. Trzeba przyznać, że dzisiaj utwór nadal jest bardzo aktualny.

 


9. Kazik – 12 groszy (1997)
Prosta historia o zarobkach Pana Kazimierza w 97 roku. Żart.... Utwór jest dużo bardziej skomplikowany, sami posłuchajcie.
„Jak powstają twoje teksty?” - gdy mnie ktoś tak spyta
Zak**wię z laczka i poprawię z kopyta” (frag, tekst.12 groszy)

REKLAMA
 


Kazik – idę tam gdzie idę (1997)
Teledysk opowiada o rozjeżdżanych przez samochody zwłokach i o tajemniczej szkole sztuk walk.
Sama piosenka mówi o wycieczkach jakie organizował sobie Kazik w wolnym czasie od koncertowania i grania prób. Cytując - „Idę tam gdzie idę, nie idę gdzie nie idę
Idę tam gdzie lubię, nie idę gdzie nie lubię”

 

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory