Billy Joel ma już 70 lat

Dziś swoje 70 urodziny świętuje amerykański artysta Billy Joel.

Artysta urodził się 9 maja 1949 roku w Nowym Jorku. Billy Joel jest synem żydowskich emigrantów - ojciec Helmut Joel pochodzący z niemiec i matka Rosalind Nyman pochodząca z Anglii. Wykonujący muzykę rock i pop artysta zaczął swoją karierę w 1971 wydając solowy album Cold Spring Harbor. Od tamtego czasu Joel nagrał wiele znanych utworów takich jak Just The Way You Are, Uptown Girl, A Matter Of Trust, Leningrad, We Didn't Start The Fire, River Of Dreams czy All About Soul


Artysta oficjalnie zakończył swoją karierę w 1997 ogłaszając tym samym, że od tej pory poświęca się utworom fortepianowym. 4 lata później ukazał się album Fantasies & Delusions, zawierający 12 miniatur fortepianowych w wykonaniu Richarda Joo, który to również pomagał Joelowi w aranżacjach. W muzyce nawiązującej do tradycji romantycznej, można usłyszeć pewne wpływy bluesa.


Mimo oficjalnego odejścia z rockowych estrad Billy Joel często powracał na scenę z okazji koncertów "face-to-face" z Eltonem Johnem, a także po zamachach na Nowy Jork we wrześniu 2001.


Artysta należy do czołówki najlepiej zarabiających muzyków rockowych wszech czasów. Od 1999 znajduje się w Rock and Roll Hall of Fame.

 

SŁUCHAJ ROCK RADIA