"Król Jaszczur" na zawsze zamknął drzwi

REKLAMA
Już 48 lat nie ma go wśród nas. 3 lipca 1971 roku zmarł Jim Morrison.
REKLAMA

Początki jego kariery muzycznej nie wskazywały, że rozwinie się ona tak bardzo. Zaczynał razem z przypadkowo spotkanym kolegą ze studiów szkoły filmowej Uniwersytetu Kalifornijskiego - Rayem Manzarkiem. Następnie wraz z Robbym Kriegerem, Johnem Densmorem oraz Rayem Manzarkiem, w lipcu 1965 utworzył zespół The Doors.

REKLAMA

The Doors w 1968 r. Jim Morrison drugi z lewej. Drugi z prawej zmarły niedawno Ray ManzarekThe Doors w 1968 r. Jim Morrison drugi z lewej. Drugi z prawej zmarły niedawno Ray Manzarek 

Koledzy z zespołu nazywali go często „Jimbo”, jednak sam o sobie mówił „Król Jaszczur” lub Mr. Mojo Risin'. Fani ochrzcili go natomiast mianem Pana Charyzmy.

Kariera Morrisona nie trwała jednak długo. Razem z partnerką życiową Pamelą Courson, która namówiła go do porzucenia zespołu wyjechał do Paryża. Niedługo po tym został znaleziony martwy w wannie we własnym mieszkaniu przy Rue Beautreillis.

Francuski lekarz Max Vassille stwierdził śmierć z przyczyn naturalnych. Nie przeprowadzono sekcji zwłok. 7 lipca 5 osobowe grono przyjaciół odprowadziło lidera zespołu The Doors na miejsce wiecznego spoczynku. Pamela chciała uniknać najazdu fanów, jaki miał miejsce podczas pogrzebu Jimiego Hendrixa. Jim został pochowany na paryskim cmentarzu Pere Lachaise, gdzie przed kilkoma dniami spacerując wybral sobie miejsce na wzgórzu. Niedaleko Jima spoczywa Fryderyk Chopin, trochę dalej Edith Piaff, Yves Montand, Avram Khatatschurian, Gilbert Becau, Oscar Wilde i wiele innych wybitnych postaci z dziedziny sztuki i polityki.

REKLAMA
 

Przez 6 lat kariery muzycznej Morrison nie żałował sobie alkoholu i używek i  dał się poznać jako autor licznych skandali, ekscesów i awantur.

Mimo to zyskał miano jednej z najbardziej wpływowych postaci muzyki rockowej.  W historii rocka zapisał się jako muzyk, autor tekstów i nieprzeciętna osobowość sceniczna. Był też poetą, aktorem, scenarzystą i reżyserem filmowym. Napisał 17 utworów poetyckich, a także zagrał w 2 filmach: „Message to Love: The Isle of Wight Festival” oraz „Doors: Mr. Mojo Risin”.

EAST NEWSEAST NEWS SOLENT NEWS / SPLASH NEWS/EAST NEWS

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory