Nowe sytuacje Republiki

Dariusz Goździk
03.07.2019 07:44
A A A
Pierwszy występ pod szyldem Republika zespół dał w 1981 roku (fot. arch. pryw. Anny Sztuczki)

Pierwszy występ pod szyldem Republika zespół dał w 1981 roku (fot. arch. pryw. Anny Sztuczki) (Pierwszy występ pod szyldem Republika zespół dał w 1981 roku (fot. arch. pryw. Anny Sztuczki))

36 lat temu swoją premierę miał pierwszy album zespołu Republika "Nowe sytuacje". Czy odnaleźli się w nowej sytuacji?

Zespół Republika powstał w 1981 roku w Toruniu. Początkowo (od 1979 roku) istniejący jako formacja Res Publica. Jako Res Publica zadebiutowali w Sopocie, na przeglądzie „Muzyki Młodej Generacji” . Od początku zespół związany był z Klubem Studenckim Od Nowa w Toruniu przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie koncertował i odbywał próby.

RepublikaRepublika www.facebook.com/republikafanpage

Pierwsze występy nie spotkały się z dobrym przyjęciem ze strony publiczności. Wkrótce grupę opuścił lider – Jan Castor. Nowym liderem został grający dotychczas na flecie Grzegorz Ciechowski.

Po kilku miesiącach zespół zmienił nazwę na Republika i zaczął ewoluować w stronę brzmień nowofalowych. W 1981 roku ostatecznie wykrystalizował się skład zespołu: Grzegorz Ciechowski, Sławomir Ciesielski, Zbyszek Krzywański oraz Paweł Kuczyński.

 

Wynikiem sporów i nieporozumieńw 1986 roku doszło do rozpadu Republiki. Zespół został reaktywowany 4 lata później. Jednakże w 2002 roku po śmierci lidera i wokalisty Grzegorza Ciechowskiego grupa została definitywnie rozwiązana.

W swoim dorobku artystycznym mają 16 albumów, a ich utwory znalazły się na w notowaniach list przebojów ponad 30 razy.

 
Więcej o:

SŁUCHAJ ROCK RADIA