Noc po ciężkim dniu

55 lat temu miał premierę pierwszy film z udziałem Beatlesów - "A Hard Day's Night". Gdzie członkowie zespołu The Beatles, będący u szczytu sławy, przeżywają kolejny niespodziewany dzień.

" A hard days night" to komedia muzyczna Richarda Lestera ukazująca jeden dzień z życia Beatlesów. Członkowie zespołu: Paul, John, George i Ringo przybywają do Londynu, aby nagrać występ dla telewizji. Na miejscu jednak muszą uciekać przed rozgrzanymi fanami. Wówczas poznają dziadka Paula, w którego postać wcielił się Wilfrid Brambell. W rzeczywistości, jest on jednak postacią fikcyjną. Natomiast w teatrze, w którym mieli grać, gubi się Ringo. Ścieżkę dźwiękową stanowią przeboje Beatlesów, które w większości zostały nagrane na potrzeby filmu.

 

"A Hard Day's Night" jest inscenizowaną relacją z jednego dnia z życia muzyków. Ucieczka przed tłumem wielbicielek, natrętnym menadżerem i poszukiwanie zagubionego perkusisty Ringo Starra, to tylko część ich dnia. Kolejne zdarzenia, jak występ dla telewizji i na koniec wielki koncert ukazują, że każdy dzień Beatlesów toczy się w oszałamiającym tempie.

Film został nakręcony jako konwencja paradokumentu. I choć gatunkowo należy do świata fikcji ma dziś wartość bezcennego dokumentu. Reżyser postawił na autentyczność i osobowość Beatlesów, dlatego też pozwolił im improwizować na planie i współtworzyć film.

Utwory, które znalazły się w ścieżce dźwiękowej tworzą zarazem trzeci album Beatlesów pod tym samym tytułem.

Okładka albumu 'A Hard Day's Night'Okładka albumu "A Hard Day's Night" Fot. Archiwum

SŁUCHAJ ROCK RADIA