70 urodziny Marka Knopflera

12 sierpnia 1949 roku, narodziła się legenda rocka - Mark Knopfler. Jak wyglądała jego droga na światową scenę rockowych brzmień?

Na gitarze nauczył się grać jeszcze jako nastolatek, ale został profesjonalnym muzykiem dopiero w latach siedemdziesiątych, gdy ukończył uniwersytet i przez kilka lat pracował jako dziennikarz.

Knopfler w 1973 roku ukończył anglistykę na Uniwersytecie w Leeds. Ma także honorowy doktorat muzyczny nadany przez Newcastle University, University of Leeds oraz University of Sunderland.

W 1977 roku wraz z bratem Davidem Knopflerem, oraz z przyjaciółmi, Johnem Illsleyem i Pickiem Withersem, założyli zespół Dire Straits.

Dire StraitsDire Straits www.facebook.com/DireStraits

Na muzykę Dire Straits wpłynęły różne gatunki, w tym jazz, folk czy blues. Pierwsze lata działalności zespołu przypadły na epokę gwałtownego wzrostu popularności punk rocka, z którym oszczędne, spokojne brzmienie Dire Straits, zbliżone raczej do roots rocka, zdecydowanie kontrastowało. Wiele z ich utworów cechowała melancholijność.

Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie i z jego założycieli jedynie Mark Knopfler oraz John Illsley pozostali w Dire Straits aż do momentu jego rozwiązania w 1995.

Knopfler, John Illsley, Alan Clark i Guy Fletcher zagrali po raz ostatni razem 19 czerwca 1999, wykonując pięć utworów na weselu Illsleya.

DIRE STRAITSDIRE STRAITS Facebook

Pomimo bycia leworęcznym, Knopfler gra na gitarze praworęcznie. Oprócz tego, cechą jego subtelnego stylu, a także dość unikalnego brzmienia jest nieużywanie kostki, lecz palców, podczas gdy gra głównie na gitarach elektrycznych.

Zespół Knopflera, wydał w sumie 14 albumów i 21 singli. Ich najpopularniejszy album Brothers in Arms, sprzedał się w liczbie ponad 30 mln egzemplarzy. Łączna sprzedaż wszystkich albumów Dire Straits na całym świecie wyniosła ponad 120 mln.

 

SŁUCHAJ ROCK RADIA