30 lat płyty "Nevermind"

REKLAMA
30 lat temu ukazała się płyta "Nevermind". Drugi album grupy, dzięki któremu Nirvana stała się rozpoznawalna na całym świecie i osiągnęła niebywały komercyjny sukces. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka ciekawostek na temat "Nevermind".
REKLAMA

 Trudno cokolwiek dodać: kultowy album grunge'owej kapeli, który kojarzą wszyscy. Dzisiaj mija 28 lat od ukazania się krążka na rynku muzycznym. „Nevermind" to album kompletny, patrząc zarówno na linię melodyczną, jak i warstwę tekstową. Bez wątpienia na sukces całego wydawnictwa zapracował singiel „Smells Like Teen Spirit". Płyta uznawana jest za najważniejsze wydawnictwo lat 90.

REKLAMA

Jak wspomina basista Nirvany, Krist Novoselic:

To album, który sprawił, że młodzież na całym świecie zapragnęła być grunge, to najlepsza rzecz, jaką Kurt zrobił w życiu.

Każdy kojarzy okładkę do albumu „Nevermind" - nurkujący niemowlak, który stara się złapać banknot jednodolarowy. Fotografia spotkała się z dużą falą krytyki, przez epatowanie nagością. Wytwórnia chciała nawet przygotować alternatywną, ocenzurowaną wersje okładki. Inspiracją do stworzenia zdjęcia był film dokumentalny o podwodnych porodach, który zobaczył Kurt Cobain. Jednak pomysł został nieco zmodyfikowany przez autora sesji zdjęciowej – Kirka Weddle'a. Fotografia to z pewnością ikona popkultury, która po latach stała się eksponatem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Yorku. Na fotografii znalazł się 5-miesięczny Spencer Elden.

 

Nie wszyscy wiedzą, ale Nirvana wzięła udział w dwóch sesjach fotograficznych na basenie. Fotografie przeleżały 20 lat w osobistym archiwum Kirka. Dopiero po upływie dwóch dekad, fotograf postanowił udostępnić efekt prac. Po latach Weddle wspomina, że sesja nie należała do łatwych. Nie pozwalały na to warunki pogodowe, ponieważ basen znajdował się na świeżym powietrz. Nirvana wróciła wtedy z trasy koncertowej, muzycy byli zmęczeni, a sam Kurt uciął sobie drzemkę przy basenie.

Perkusista Dave Grohl podkreśla:

REKLAMA
Chcieliśmy zrobić coś prostego, jak piosenki dla dzieci. Kiedy słucham tej płyty, czuję czystość i szczerość, której od dawna nie doświadczyłem.

„Smells Like Teen Spirit" to najpopularniejszy utwór z całego dorobku Nirvany. Kurt wyśmiewa w nim ideę rewolucji. Tytuł został zainspirowany napisem, który wykonała przyjaciółka Cobaina, Kathleen Hanna. Teen Spirit to nazwa dezodorantu. Trafił na rynek w latach 90 i używała go ówczesna dziewczyna Kurta - Tobi Vail. Wokalista napis odebrał opatrznie. Myślał, że dotyczy idei rewolucji. Był to częsty temat rozmów, które namiętnie prowadził z Kathleen.
Utwór doczekał się licznych coverów: jednym z najsłynniejszych jest fortepianowa wersja „Smells Like Teen Spirit". Wykonała ją Tori Amos.

 

Pomimo zgrabnego i chwytliwego tytułu utwór „Polly" opowiada o gwałcie.Tekst  ukazuje papugę, która pragnie krakersa. Wydźwięk kawałka jest zupełnie inny. Inspiracją do napisania tekstu był telewizyjny news, dotyczący porwania czternastolatki. Nastolatka była więziona i przez kilka tygodni wykorzystywana seksualnie.

 

Na albumie „Nevermind" znalazło się 13 piosenek.: „Smells Like Teen Spirit", „In Bloom", „Come as You Are", „Breed", „Lithium", Polly", „Territorial Pissings", „Drain You", „Lounge Act", „Stay Away", „On a Plain", „Something in the Way", „Endless, Nameless". Krążek sprzedał się w 30 milionach egzemplarzy (ponad 10 mln w samych Stanach Zjednoczonych). W 1992 roku w rankingu najlepszych  albumów Billboard'u - "Nevermind" zepchną ze szczytu album "Dangerous" Michaela Jacksona . Magazyn Rolling Stone umieścił go na 17. miejscu rankingu 500 najlepszych krążków wszech czasów.

Okładka płyty 'Nevermind'Okładka płyty "Nevermind" Mat. promocyjne

REKLAMAREKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory