Klasyka Rocka wystawiona na aukcji

REKLAMA
Czy wiesz, że najdroższy instrument muzyczny został zlicytowany za 4 mln dolarów? Mowa o gitarze The Black Strat. Grał na niej David Gilmour z Pink Floyd. Teraz przyszedł czas na Polskę. Ponad 100 obiektów związanych z rock'n'rollem. Licytacja już 15 października.
REKLAMA

Zanim rock'n'rollowe przedmioty trafią do szczęśliwców będzie je można zobaczyć na wystawie. 7-15 października 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny. Za początek rocka w Polsce uznawany jest koncert zespołu Rythm&Blues w klubie Rudy Kot w Gdańsku. W tym roku minęło 60 lat od tego wydarzenia. Aukcja „Rock’n’roll” to instrumenty, autorskie rękopisy tekstów, płyty winylowe z autografami artystów, plakaty, fotografie, a także dzieła sztuki inspirowane duchem muzyki rockowej.

REKLAMA

AC/DC to jeden z najpopularniejszych zespołów na świecie. Chyba każdy fan grupy chciałby mieć w swojej kolekcji przedmiot podpisany przez muzyków tej kapeli. Teraz to możliwe, bowiem na aukcji pojawi się legendarny model gitary elektrycznej Gibson SG Classic z autografami członków zespołu AC/DC: Angusa Younga, Malcoma Younga, Briana Johnsona, Cliffa Williamsa i Phila Rudda. Warto dodać, że ten właśnie model gitary był ulubionym sprzętem Younga, współzałożyciela grupy.

AC/DC w marcu 2003 r. Od lewej: Malcolm Young, Brian Johnson, Angus Young, Phil Rudd i Cliff Williams.AC/DC w marcu 2003 r. Od lewej: Malcolm Young, Brian Johnson, Angus Young, Phil Rudd i Cliff Williams. Yui Mok / AP / AP

Za to fanów rodzimego rocka czekają gitary elektryczne z podpisami zespołów Perfect czy T.Love. Wyjątkowy jest również rękopis „Jolka, Jolka pamiętasz” Budki Suflera. Ballada została napisana w 1982 roku przez Marka Dutkiewicza na papierze korespondencyjnym hotelu „Orbis”.

 

W 1954 roku w drzwiach wytwórni „Sun Records” stanął ówczesny kierowca ciężarówki, Elvis Presley. Chciał nagrać płytę jako prezent dla swojej matki. Jednak kultowym nagraniem Presleya, który zapoczątkował muzykę rockową w Sun Records, stał się utwór „That’s all right”. Trzy dni później piosenka została zaprezentowana w radiu. Słuchacze masowo dzwonili, żeby się dowiedzieć, kim jest piosenkarz. Płyty winylowe Elvisa Presleya i Johny’ego Casha, które wyszły z „domu rock’n’rolla” dostępne będą również na aukcji.

REKLAMA
 

Symbolem rock'n'rolla są także szafy grające. Pierwszą zainstalowano w 1889 roku w słynnej restauracji Palais Royal Saloon w San Francisco. W DESA Unicum będzie można wylicytować reedycję jednego z najsłynniejszych jukeboxów na świecie, modelu Wurlitzer 1015 z 1946 r. Sprzęt wyposażony jest w 100 płyt muzyki rock’n’rollowej i odtwarza 200 utworów. To najlepiej sprzedająca się szafa grająca wszechczasów.

Na aukcji pojawi się również m.in. neon Rolling Stones, wzmacniacz gitarowo-basowy używany przez Janusza Niekrasza, basistę zespołu TSA czy reedycja radia „Sparton”, modelu z 1936 roku.

Wystawa „Rock’n’Roll”: 7-15 października 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Rock’n’Roll”: 15 października 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

REKLAMA

https://desa.pl/pl/auctions/685/rockroll-15-pazdziernika-2019-godz-19

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory