Nirvana przygotowała niespodzianki dla fanów!

Nirvana na początku listopada będzie świętować 25-rocznicę wydania albumu koncertowego "MTV Unplugged in New York". Krążek "bez prądu" został wydany pół roku po samobójczej śmierci Kurta.

„MTV Unplugged” to seria koncertów, podczas których artyści lub zespoły wykonują swoje przeboje wyłącznie w wersjach akustycznych. Koncert bez prądu grali m.in.: The Cranberries, Bon Jovi, Eric Clapton czy Korn. Lista muzyków, którzy prezentowali akustyczne brzmienia swoich piosenek jest naprawdę imponująca. Nie brakuje w niej polskich wykonawców.

Z okazji 25. lecia „MTV Unplugged in New York” pojawi się nowe, rozszerzone wydawnictwo na winylach. Do reedycji zostaną dołączone nagrania z prób przed nowojorskim koncertem. Dotychczas te pięć klipów było dostępne wyłącznie na DVD. Małym przedsmakiem była także premiera „Polly” w wersji HD.

 

Nirvana koncert z cyklu Unplugged zagrała 18 listopada 1993 roku a rok później został on wydany jako album koncertowy. Krążek już w pierwszym tygodniu po premierze trafił na szczyt magazynu „Billboard”. Album jest trzecią najlepiej sprzedającą się płytą Nirvany. Jej sprzedaż na całym świecie wyniosła 16 mln egzemplarzy.

Koncert w Nowym Jorku zaskoczył fanów kapeli. Zwykle występy grupy były bardzo energicznie. Ponadto muzycy zdecydowali się na zaprezentowanie sześciu coverów: Meat Puppets, Lead Belly, The Vaselines i Davida Bowiego. Na setliście pojawiły się przeboje z „Nevermind”, „In Utero” oraz singiel pochodzący z „Bleach”.

Nirvana podczas nowojorskiego koncertu zaprezentowała fanom tytułowy utwór z albumu Bowiego - „The Man Who Sold The World”. Kurt Cobain sklasyfikował to wydawnictwo na 45. miejscu w osobistym rankingu – 50 najlepszych albumów. „The Man Who Sold The World” został wybrany na singiel i bardzo często gościł w stacjach radiowych. Do akustycznej wersji odniósł się sam David Bowie i pochwalił zupełnie nowe brzmienie tego utworu. „The Man Who Sold The World” w wykonaniu Nirvany, przez wielu jest uważany za lepszy od oryginału.

„MTV Unplugged In New York” w 1996 roku otrzymał Nagrodę Grammy w kategorii Best Alternative Music Album.

SŁUCHAJ ROCK RADIA