Wielkie serca rockowych gwiazd

Światowa scena rockowa to nie tylko teksty, melodie i niezapomniane wrażenia na koncercie naszego ulubionego zespołu. Zobaczcie, jak artyści angażują się w pomoc i akcje charytatywne!

Bruce Springsteen

Bruce znany jest z dużego zaagnażowania w akcje charytatywne i pomoc ubogim z okolic rodzinnego New Jersey. Artysta podarował 910 tysięcy dolarów właścicielom domów ze swojego stanu, których nie było stać na przeprowadzenie niezbędnych napraw. Artysta nie robił szumu wokół przekazania pieniędzy i dokonał tego za pośrednictwem organizacji charytatywnej "The Foundation", działając w wielkiej tajemnicy.

Warto także wspomnieć o udziale artysty w licytacji, która miała na celu wesprzeć weteranów wojennych - szczęśliwy zwycięzca wylicytował za 300 000 dolarów możliwość spędzenia całego dnia z muzykiem!

w 1985 roku wziął udział, razem z artystami Stanów Zjednoczonych, w nagraniu piosenki "We Are the World" skomponowanej przez Michaela Jacksona i Lionela Richiego, by zebrać fundusze na walkę z głodem w Etiopii, spowodowanym suszą w 1984/1985r.

Artysta brał udział w wielu koncertach charytatywnych upamiętniających tragedię z 11 września 20012. Wiele jego utworów powstało bezpośrednio po zamachu terrorystycznym. Są to kompozycje: "My City Of Ruins", "Further On (Up The Road)", "Into The Fire", "Empty Sky", "The Fuse" i "The Rising".

Steven Tyler

Wokalista formacji Aerosmith niejednokrotnie z wielką chęcią wspierał potrzebujących angażując się w różne akcje charytatywne. Wziął też sprawy w swoje ręce i założył fundację "Janie's Fund" 8 listopada 2015 rok. Jej zadaniem jest pomoc kobietom, które doznały przemocy, znęcania się, a także zaniedbania.

Nazwa i data startu tej inicjatywy nie są rzeczą przypadkową - jest to nawiązanie do jednego z największych przebojów grupy Aerosmith, który nosi tytuł "Janie's Got a Gun". Utwór porusza tematykę przemocy domowej wobec dzieci.

Warto też wspomnieć, że ta inicjatywa powstała przy współpracy z organizacją "Youth Villages" - pomagającą dzieciom z problemami emocjonalnymi i behawioralnymi.

Fundacja nie jest jednyną rzeczą, w której Steven Tyler pomaga potrzebującym - w 2005 roku muzyk przekazał część swojego majątku na rzecz organizacji charytatywnych pomagających osobom chorym na AIDS.

Scorpions

Zespół przekazał na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy wyjątkowe zdjęcie. Muzycy legendarnej formacji złożyli swoje autografy na stylizowanym i pięknie oprawionym zdjęciu o rozmiarach 50cm na 120cm. Obraz został odkupiony przez Dariusza Michalczewskiego i przekazany na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - muzycy od samego początku wiedzieli o tym, że fotografia trafi na aukcję w tej fundacji.

To nie pierwsza akcja, w której Scorpions włączają się w szczytne przedsięwzięcia w naszym kraju - zespół jakiś czas temu przekazał bilety na swój koncert stypendystom i wolontariuszom Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ian Gillan (Deep Purple) i Tony Iommi (Black Sabbath)

W 1988 roku muzycy postanowili zebrać fundusze na rzecz tragicznego trzęsienia ziemi w Armenii. Po pewnym czasie odwiedzili szkołę muzyczną, na którą zebrali pieniądze, aby sprawdzić jak funkcjonuje.

Szkoła w miejscowości Leninakan (dziś: Giumri), jednej z najbardziej zniszczonych miast w trzęsieniu ziemi nie została odbudowana, więc muzycy postanowili ponownie pomóc.

W trzęsieniu ziemi w grudniu 1988 roku w Armenii zginęło 25 tysięcy osób, a 15 tys. odniosło rany. Ponad pół miliona osób zostało bez dachu nad głową. W pomoc poszkodowanym zaangażowali się muzycy z całego świata -

pod szyldem Rock Aid Armenia głównie brytyjscy rockmani nagrywali charytatywne single. Jednym z nich była nowa wersja "Smoke On The Water" Deep Purple w nagraniu której udział wzięli m.in. Gillan, Iommi, Bruce Dickinson (wokalista Iron Maiden), Ritchie Blackmore (ówczesny gitarzysta Deep Purple), David Gilmour (Pink Floyd), Brian May i Roger Taylor (Queen), Bryan Adams, Alex Lifeson (Rush), a także John Paul Jones (basista Led Zeppelin) i wspomniany Lord. Ostatnia dwójka pomagała "za kulisami".

 Eric Clapton

Brytyjski gitarzysta rockowy oddał ponad 70 swoich gitar na aukcję charytatywną w Nowym Jorku. Z licytacji uzsykano ponad 2 miliony dolarów. Kasa trafiła do ośrodka odwykowego dla alkoholików i narkomanów na karaibskiej wyspie Antigua, którego współzałożycielem jest Clapton - ośrodek nosi nazwę "Crossroads Centre".

Najwyższą cenę osiągnęła gitara z 1948 roku, której wartośc szacowano na 30 tys. dolarów, a na aukcji poszła za 83 tysiące dolarów. Pod młotek poszły również wzmacniacze oraz garnitur projektu Gianniego Versace, w którym Clapton wystąpił na koncercie w Royal Albert Hall. Koncert odbył się w Londynie w 1990 roku.

Eric Clapton założył ośrodek "Crossroads Centre" w 1998 roku, tuż po przezwyciężeniu swojego uzależnienia od heroiny i alkoholu.

Metallica

Zespół znany jest zarówno ze swej muzyki, jak i wielkich serc ze względu na duże zaangażowanie się w różnego typu akcje charytatywne. Warto podkreślić, że formacja założyła własną fundację, której celem jest walka z głodem.

Fundacja nosi nazwę „All Within My Hands” i zajmuje się szeroko pojętą pomocą najbardziej potrzebującym, np. poprzez wspieranie działań humanitarnych dla ofiar huraganów czy trzęsień ziemi.

Podczas ostatniej trasy promującej album „Hardwired... To Self-Destruct” z 2016 r. zespół wspierał lokalne banki żywności, walcząc tym samym z głodem.

Zespół Metallica i ich fundacja przekazali wolontariuszom bilety i zbiór ich albumów studyjnych, a także wystawili Bankowi Żywności "Great Plains" czek na 10 000 USD! To wystarczy, aby dostarczyć 30 000 posiłków dla potrzebujących.

Formacja jest pierwszym zespołem metalowym, który otrzymał nagrodę Polar Music - nazywaną "muzycznym noblem", a wszystkie pieniądze przekazała na cele charytatywne.

Połowę tej kwoty otrzymała organizacja "Stockholm City Mission", która zajmuje się wsparciem dla bezdomnych; 25% Metallica przekazała stworzonej przez szwedzką królową Sylwię fundacji "World Childhood"; ostatnie 25% otrzymała organizacja, która stworzyła w 2010 roku nagrodę ANIM – wspierająca kraje, w których wojny domowe niszczyły wielowiekową tradycję muzyczną.

Podczas letniej odnogi trasy koncertowej WorldWired 2019 obejmującej 25 koncertów, grupa w sumie wydała 1,5 milionów euro na szczytne cele.

21 sierpnia 2019 roku przed występem na Stadionie Narodowym w Warszawie, Metallica spotkała się z przedstawicielami Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci. Muzycy przekazali na ich ręce symboliczny czek na ogromną kwotę. Budżet organizacji po wizycie legendy metalu wzrósł o 222 740 złotych.

Muzycy podkreślili, że to warszawska publiczność wsparła hospicjum kupując bilety na koncert Metalliki.

SŁUCHAJ ROCK RADIA