Ostatnie momenty Johna Lennona

REKLAMA
John Lennon był jednym z najpopularniejszych muzyków świata. Wokalista legendarnego zespołu The Beatles miał miliony fanów na całym świecie - dokładnie 39 lat temu straciliśmy jedną z największych ikon światowej sceny muzycznej.
REKLAMA

Ostatnia płyta The Beatles "Abbey Road"

REKLAMA

11 album studyjny angielskiej grupy The Beatles został wydany 26 września 1969 roku w Wielkiej Brytanii oraz 1 października 1969 w USA. Jest to ostatnia wspólnie nagrana płyta zespołu, wydana jako przedostatnia, przed albumem "Let It Be". Album był nagrywany od 22 lutego do 18 sierpnia 1969 roku w londyńskich studiach przy Abbey Road. Płyta jest szczególnie znana z utworu George’a Harrisona "Something". Wspomniana piosenka, a także inna, "Here Comes the Sun", udowadniają jego potencjał kompozytorski, porównywalny z tym Lennona czy McCartneya. Drugi z wymienionych utworów był oparty na wcześniejszej kompozycji Harrisona i Erica Claptona napisanej dla zespołu Claptona, Cream - "Badge". Inne powszechnie rozpoznawalne utwory z płyty Abbey Road to "Come Together" Lennona i "Oh, Darling" McCartneya. Ciekawostką jest śpiewana przez Ringo Starra jego kompozycja "Octopus's Garden".

The Beatles - Abbey RoadThe Beatles - Abbey Road Oficjalna Strona Zespołu

Ostatnia płyta Johna Lennona "Double Fantasy"

Siódmy album solowy Johna Lennona i zarazem drugi, wydany z udziałem Yoko Ono. Był to ostatni album studyjny wydany za życia artysty. Niedługo po debiucie albumu na listach przebojów, artysta został zastrzelony. Płyta jest powrotem po trwającej pięć lat artystycznej przerwie Lennona, spowodowanej urodzeniem się syna Seana oraz chęci odbudowy stosunków ze starszym potomkiem – Julianem. Zawarte na niej utwory Lennona i Ono tworzą ze sobą kompozycję, przypominającą rozmowę. Piosenki autorstwa Lennona, to głównie utwory o jego rodzinie. „Woman”, skierowane jest do Ono, „Beautiful Boy (Darling Boy)”, opisujące miłość do syna, czy „(Just Like) Starting Over”, mówiące o „drugim początku życia” wraz z rodziną. Po śmierci Lennona album, jak i otwierająca go piosenka „(Just Like) Starting Over” (wydana na singlu) wspięły się na szczyty list przebojów w wielu krajach świata i sprzedały się w liczbie kilku milionów egzemplarzy. 24 lutego 1982 roku płytę uhonorowano – podczas 24. ceremonii wręczenia nagród Grammy – trofeum w kategorii Album of the Year. W 2000 roku Ono wydała zremasterowaną wersję albumu, dodając do niej trzy nowe piosenki. Album Double Fantasy podpisany w dniu śmierci przez Lennona, dla jego zabójcy, został w 2003 roku sprzedany na aukcji za 525 000 dolarów.

REKLAMA

John Lennon - Double FantasyJohn Lennon - Double Fantasy Oficjalna Strona Zespołu

The Beatles - Ostatni Koncert

30 stycznia 1969 roku zespół The Beatles zagrał ostatni koncert. Po słynnym występie na dachu budynku Apple Records w Londynie John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr nigdy nie spotkali się już na jednej scenie. W historii muzyki rockowej zakończyła się niezwykle ważna epoka. W tamtym czasie zespół nie grał na żywo już od trzech lat. Muzycy zamiast jeździć w trasy, woleli zamknąć się w studiu i eksperymentować z nowymi brzmieniami. Tajemnicą poliszynela był również fakt,  że pomiędzy członkami zespołu dochodziło do coraz ostrzejszych spięć. Panowie zaczęli widywać się coraz rzadziej, a kryzys wisiał w powietrzu.

 

Ostatni występ Johna Lennona

REKLAMA

18 kwietnia 1975 roku John Lennon udaje się do Grand Ballroom nowojorskiego Hilton Hotelu, żeby nagrać swój występ dla programu "Salute To Lew Grade". W celu nagrania występu John zjawia się w studiu w ciemnych okrągłych okularach, z długimi włosami związanymi w koński ogon, ubrany w czerwony kombinezon. Były Beatles trzymając w ręku gitarę akustyczną wykonuje na żywo utwory "Slippin' and 'Slidin", "Stand By Me" oraz "Imagine". Program zostaje nadany w telewizji amerykańskiej 13 czerwca 1975 roku.

 

Ostatnie zdjęcie Johna Lennona

John Lennon został zastrzelony 8 grudnia 1980 r. przed wejściem do swojego domu - jeszcze sześć godzin wcześniej rozdawał autografy swoim fanom. Jednym z nich był Mark David Chapman, który poprosił kompozytora o podpis na kopii jego siódmego solowego albumu, "Double Fantasy" - moment ten został uwieczniony na zdjęciu. Ten sam Chapman okazał się oprawcą piosenkarza. Za dokonaną zbrodnię został skazany na karę dożywotniego więzienia. Wiadomość o śmierci Lennona podała telewizja ABC przerywając w tym celu relację z meczu futbolowego. Jeszcze w 1965 roku artysta dostał od królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego, a w 2002 roku trafił do pierwszej dziesiątki 100 najważniejszych Brytyjczyków Wszech Czasów stworzonej przez BBC.

John LennonJohn Lennon Oficjalna Strona Zespołu

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory