,,Łączył trzy rzeczy literaturę, muzykę oraz intelekt"

REKLAMA
Tak o Grzegorzu Ciechowskim pisał Mariusz Szczygieł. Dziś przypada 18 rocznica śmierci Obywatela G.C. - lidera i wokalisty zespołu Republika. Mimo iż odszedł w młodym wieku, zdążył zyskać dużą rzeszę fanów, a także wywrzeć istotny wpływ na polską muzykę.
REKLAMA

Artysta był autorem muzyki do ,,Wiedźmina''- ekranizacji dzieła Andrzeja Sapkowskiego, za co pośmiertnie został wyróżniony Orłem za ,,Najlepszą muzykę".

REKLAMA
 

Grzegorz Ciechowski urodził się w 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Już w wieku siedmiu lat uczęsczał do szkoły muzycznej. Instrumenty i muzyka interesowały go od małego, ale swój czas poświęcał również poezji, którą sam tworzył. W 1979 roku dołączył do zespołu Res Publica, któremu wówczas przewodniczył Jann Castor. Niedługo po tym, sam został liderem bandu, który zyskał nową nazwę- Republika.

Zespół przyciął ludzi dzięki swojej odmienności jaką prezentował, zarówno w kwestii stylu, interpretacji tekstów, a także oryginalnym czarno-białym stylem wizualnym. Teksty i muzyka Ciechowskiego trafiały
w gusta społeczeństwa, a sama Republika stała się gwiazdą na rynku muzycznym. Utwory takie jak
,,Telefony", ,,Gadające głowy", czy ,,Układ sił" szybko stały się przebojami.

 

W marcu 1983 roku Republika wydała album ,,Nowe sytuacje". Wszystkie teksty, jakie ukazały się na tej płycie, były autorstwa Grzegorza Ciechowskiego. Rok później powstała kolejna płyta nosząca tytuł ,,Nieustanne Tango". Znalazły się na niej takie utwory jak ,,Poranna wiadomość", czy też ,,Zróbmy to (teraz)".

Niestety, w 1985 roku atmosfera w zespole stawała się coraz bardziej napięta, sam zespół zaczął podupadać. Przełomowym momentem był festiwal w Jarocinie, gdzie Republica wystąpiła po długiej nieobecności. Zespół został wygwizdany przez publiczność i choć członkowie zespołu nie przerwali grania,a sam występ ostatecznie okazał się być udanym, to niedługo po tym wydarzeniu, w 1985 członkowie Republiki zawiesili swoją zespołową działalność.

REKLAMA

Wydarzenia te skłoniły Grzegorza Ciechowskiego do rozpoczęcia własnej działalności i tak narodził się słynny Obywatel G.C., który otworzył przed Ciechowskim drzwi do solowej kariery. W 1986 roku zadebiutował albumem ,,Obywatel G.C." Dwa lata później powstała płyta ,,Tak, tak!'', na której znalazły się jedne z największych przebojów Ciechowskiego m.in. ,,Nie pytaj o Polskę".

 

Republika zagrała ponownie w Opolu w 1990 roku, a Ciechowski kontynuował zarówno karierę zespołową jak i solową. Później Obywatel G.C. postanowił spróbować swoich sił jako producent. Wspierał
i współpracował z takimi artystami jak Krzysztof Antkowiak czy Justyna Steczkowska.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w karierze Grzegorza Ciechowskiego było wydanie płyty ,,OjDADAna" w 1996 roku, której utwory nawiązywały do polskiego folkloru. Sam album przyczynił się również do wzrostu znaczenia muzyki ludowej na polskim rynku muzycznym.

Grzegorz Ciechowski zmarł niespodziewanie 22 grudnia 2001 roku po przebytej operacji tętniaka serca. Miał 44 lata. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA