Rod Stewart kończy dziś 75 lat!

REKLAMA
Z okazji 75 urodzin artysty przybliżymy wam sylwetkę jednego z najpopularniejszych artystów rockowych.
REKLAMA

W dzieciństwie panicznie bał się występów publicznych. Chociaż w młodości pracował w różnych zawodach, to swojej przyszłości nigdy nie wiązał z muzyką. Oprócz głosu, jego znakiem rozpoznawczym są również włosy, a właściwie charakterystyczna fryzura, bez której jak mawia nie byłby Rodem Stewartem.

REKLAMA

Obecnie jest światowej sławy artystą, a w swoim dorobku ma już ponad 250 milionów sprzedanych płyt. W 2016 roku został uhonorowany tytułem szlacheckim w uznaniu za artystyczne dokonania oraz działalność charytatywną. Prywatnie jest wielkim fanem piłki nożnej. Sam przyznaje również, że do Polski zawsze przyjeżdża z przyjemnością i wraca tu z sentymentem. Dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków rockowych na świecie obchodzi swoje 75 urodziny.

Rod Stewart urodził się 10 stycznia 1945 roku w Londynie. Gwiazdor pochodzi z licznej rodziny, a w jego domu muzyka była nieodłączną częścią dnia. Rod wraz z rodziną w ówczesnych czasach największą sympatią darzyli amerykańskiego artystę Al Jolsona, którego utwory rozbrzmiewały u nich niemal codziennie.

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 1962 roku, kiedy to u boku folkowego piosenkarza Wizza Jonesa grał na harmonijce towarzysząc mu podczas europejskiej trasy koncertowej. Rok później  występował w rythm and bluesowej grupie- Jimmy Powell & the Five Dimension.

Jednak dopiero, gdy w 1965 roku dołączył do zespołu Steampacket, z którym wystąpił podczas otwarcia koncertu The Rolling Stones, jego kariera zaczęła się ożywiać. Po rozpadzie grupy w 1967 roku, Rod Stewart dołączył do brytyjskiego zespołu Rockowego The Jeff Beck. Grupa istniała krótko, jednak mimo to cieszyła się dużą popularnością. Ich największym sukcesem stał się album „Truth” wydany w 1986 roku.

REKLAMA
 


W Becku, Rod poznał Rona Wooda, z którym przyłączył się następnie do zespołu The Faces. Stewart pozostał w grupie do 1975 roku, a kilka nagranych tam utworów takich jak „Stay with me”, na stałe weszły do jego repertuaru.

 

W kolejnych latach Stewart skupił się na karierze solowej. Jego dwa pierwsze albumy „An Old Raincoat Won't Ever Let You Down ” oraz „Gasoline Alley” nie zdobyły dużej popularności. Jednak kolejny- „Every Picture Tells a Story” stał się wielkim hitem. Każda następna płyta tylko utwierdzała publiczność w przekonaniu, że Rod Stewart już na zawsze zapisze się w historii muzyki jako legenda. W repertuarze artysty przeważały głównie rockandrollowe piosenki oraz balladowe utwory. W tym czasie był on już docenionym artystą, a jego piosenki zajmowały najwyższe miejsca na listach przebojów.

W latach 2002- 2005 artysta wydał serię 4 płyt „The Great American Song Book”, która była zbiorem utworów pochodzących z lat 30 i 40 XX wieku. Seria okazała się być wielkim sukcesem komercyjnym.

 

Rod Stewart w czasie swojej solowej kariery z powodzeniem próbuje swoich sił w różnych stylach muzycznych. W jego utworach możemy odnaleźć między innymi soft rocka, pop, a nawet brzmienia jazzowe. Jego najpopularniejsze utwory to: „Have I Told You Lately [That I Love You]”, „Maggie May”, „Forever Young” i wiele innych.

Mimo swojego wieku, nie zamierza jeszcze schodzić ze sceny, na której cały czas tryska energią dostarczając tym samym widowni niezapomnianych przeżyć.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory