Rod Stewart kończy dziś 75 lat!

Z okazji 75 urodzin artysty przybliżymy wam sylwetkę jednego z najpopularniejszych artystów rockowych.

W dzieciństwie panicznie bał się występów publicznych. Chociaż w młodości pracował w różnych zawodach, to swojej przyszłości nigdy nie wiązał z muzyką. Oprócz głosu, jego znakiem rozpoznawczym są również włosy, a właściwie charakterystyczna fryzura, bez której jak mawia nie byłby Rodem Stewartem.

Obecnie jest światowej sławy artystą, a w swoim dorobku ma już ponad 250 milionów sprzedanych płyt. W 2016 roku został uhonorowany tytułem szlacheckim w uznaniu za artystyczne dokonania oraz działalność charytatywną. Prywatnie jest wielkim fanem piłki nożnej. Sam przyznaje również, że do Polski zawsze przyjeżdża z przyjemnością i wraca tu z sentymentem. Dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków rockowych na świecie obchodzi swoje 75 urodziny.

Rod Stewart urodził się 10 stycznia 1945 roku w Londynie. Gwiazdor pochodzi z licznej rodziny, a w jego domu muzyka była nieodłączną częścią dnia. Rod wraz z rodziną w ówczesnych czasach największą sympatią darzyli amerykańskiego artystę Al Jolsona, którego utwory rozbrzmiewały u nich niemal codziennie.

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 1962 roku, kiedy to u boku folkowego piosenkarza Wizza Jonesa grał na harmonijce towarzysząc mu podczas europejskiej trasy koncertowej. Rok później  występował w rythm and bluesowej grupie- Jimmy Powell & the Five Dimension.

Jednak dopiero, gdy w 1965 roku dołączył do zespołu Steampacket, z którym wystąpił podczas otwarcia koncertu The Rolling Stones, jego kariera zaczęła się ożywiać. Po rozpadzie grupy w 1967 roku, Rod Stewart dołączył do brytyjskiego zespołu Rockowego The Jeff Beck. Grupa istniała krótko, jednak mimo to cieszyła się dużą popularnością. Ich największym sukcesem stał się album „Truth” wydany w 1986 roku.

 


W Becku, Rod poznał Rona Wooda, z którym przyłączył się następnie do zespołu The Faces. Stewart pozostał w grupie do 1975 roku, a kilka nagranych tam utworów takich jak „Stay with me”, na stałe weszły do jego repertuaru.

 

W kolejnych latach Stewart skupił się na karierze solowej. Jego dwa pierwsze albumy „An Old Raincoat Won't Ever Let You Down ” oraz „Gasoline Alley” nie zdobyły dużej popularności. Jednak kolejny- „Every Picture Tells a Story” stał się wielkim hitem. Każda następna płyta tylko utwierdzała publiczność w przekonaniu, że Rod Stewart już na zawsze zapisze się w historii muzyki jako legenda. W repertuarze artysty przeważały głównie rockandrollowe piosenki oraz balladowe utwory. W tym czasie był on już docenionym artystą, a jego piosenki zajmowały najwyższe miejsca na listach przebojów.

W latach 2002- 2005 artysta wydał serię 4 płyt „The Great American Song Book”, która była zbiorem utworów pochodzących z lat 30 i 40 XX wieku. Seria okazała się być wielkim sukcesem komercyjnym.

 

Rod Stewart w czasie swojej solowej kariery z powodzeniem próbuje swoich sił w różnych stylach muzycznych. W jego utworach możemy odnaleźć między innymi soft rocka, pop, a nawet brzmienia jazzowe. Jego najpopularniejsze utwory to: „Have I Told You Lately [That I Love You]”, „Maggie May”, „Forever Young” i wiele innych.

Mimo swojego wieku, nie zamierza jeszcze schodzić ze sceny, na której cały czas tryska energią dostarczając tym samym widowni niezapomnianych przeżyć.

SŁUCHAJ ROCK RADIA