Phil Collins kończy dziś 69 lat!

REKLAMA
Przypomnimy wam jak wyglądała droga do sławy artysty, który na swoim koncie ma 7 nagród Grammy, Oscara i dwa Złote Globy.
REKLAMA

Phil Collins to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków na świecie. Śpiewa, komponuje, pisze teksty. Znany jest również ze swojego talentu aktorskiego, a także występów w roli perkusisty w słynnym zespole rocka progresywnego Genesis.

REKLAMA

Urodził się 30 stycznia 1951 roku w Londynie. W wieku 5 lat na Boże Narodzenie dostał swoją pierwszą perkusję. Nigdy nie nauczył się czytać nut. Mając 11 lat po raz pierwszy wystąpił przed szeroką publicznością. Oprócz talentu muzycznego, przejawiał również wysokie umiejętności aktorskie. Pierwszy debiut aktorski zaliczył grając główną rolę w musicalu "Oliver!". Artysta czuł jednak, że muzyka jest mu bliższa, dlatego też dołączył do zespołu "The Freehold", gdzie napisał swój pierwszy utwór- "Lying Crying Dying". Następnie rozpoczął swoją karierę jako perkusista u boku zespołu "Flaming Youth", jednak niedługo potem grupa się rozpadła, co zapoczątkowało przygodę Collinsa w zespole "Genesis".

 

Gdy grupa "Genesis" zamieściła ogłoszenie, iż poszukują perkusisty wrażliwego na muzykę artystyczną, Collins bez zastanowienia zgłosił swoją kandydaturę i mimo, iż nie znał utworów wymaganych na przesłuchaniu, nauczył się ich słuchając swoich poprzedników. Kilka miesięcy później ukazała się płyta "Nursery Cryme". Phil wystąpił jako główny wokalista w piosenkach takich jak: "For Absent Friends" czy "More Fool Me".

 

W połowie lat 70, muzyk współpracował z takimi gwiazdami jak Brian Eno czy też Erik Clapton. Po odejściu dwóch członków "Genesis", rola Collinsa w zespole wzrosła, zaczął on występować jako główny wokalista. Płyta "A trick of the Tail" wydana w 1976 roku to pierwszy album z Collinsem jako wokalistą. Płyta szybko trafiła na Amerykańską listę przebojów zajmując wysokie miejsce. W tym czasie powstało wiele hitów zespołu m.in "Follow You Follow Me". 

 

W latach 80 Phil Colllins rozpoczął swoją karierę solową, jednak dalej był członkiem grupy “Genesis”, która zdobywała coraz większe uznanie. Z biegiem lat, gwiazdor stawał się coraz bardziej popularny I doceniany. W tym okresie narodziły się jedne z największych przebojów artysty takie jak “Against All Odds“, ''One More Night” lub “Take Me Home”. W 1985 roku wydał krążek “No Jacket Requiret”, za co zgarnął kilka nagród Grammy m.in za najlepszy album I najlepszego wokalistę roku. Jednak Collins nie osiadł na laurach i 4 lata później wydał płytę zatytułowaną “But Seriously”, która cieszyła się jeszcze większym uznaniem. Znajdują się na niej takie przeboje jak "Another Day In Paradise"i "Do You Remember?".

REKLAMA
 

W 1996 roku Collins pożegnał się z “Genesis” aby skupić się na karierze solowej. W późniejszych latach muzyk zaczał mieć problemy zdrowotne, swój czas poświęcał głównie na pisanie muzyki do filmów, co przyniosło mu ogromne uznanie publiczności. Napisał m.in muzykę do Tarzana za co został nagrodzony Oscarem za utwór “You'll Be In My Heart”.

W swojej karierze muzycznej sprzedał ponad 100 mln płyt na całym świecie jako artysta solowy i ponad 150 mln z Genesis.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory