Choroba zdolnych i wybitnych

REKLAMA
Nie trzeba szukać daleko, okazuje się że spora ilosc naszych idoli cierpi na chorobę dwubiegunową. Osoby twórcze, wraźliwe i uzdolnione częściej cierpią na zaburzenia psychiczne. Do takich wniosków dochodził juz w ok. 350 roku p.n.e. Arystoteles, który zwrócił uwagę na to że osoby wybitne częściej dopadają wahania nastroju. Zastanawiał się dlaczego osoby które lepiej znają sztuke filozofie czy poezje najczęsciej są melancholikami.
REKLAMA
"Wojciech Młynarski, Zbigniew Herbert, Francis Ford Coppola, Frank Sinatra, Robin Williams, Mel Gibson, Marilyn Monroe, Amy Winehouse, Sting, Mariah Carey… Liczne jest grono znanych osób, artystów, twórców, o których wiemy, że cierpieli bądź cierpią na chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD). Choruje na nią ok. 2% społeczeństwa. Natomiast zaburzenie z cechą dwubiegunowości może dotyczyć ok. 10% populacji osób dorosłych."- Piotr Bucki, współautor książki o ChAD (opartej na własnych doświadczeniach życia z ChAD)

Jedną z osób która cierpi na ChAD jest Sting, zdobywca 11 Grammy Awards, 2 Brit, Złoty Glob, Emmy, cztery nominacje do Oskara, nominacja do TONY, Billboard Magazine’s Century Award oraz MusiCares 2004 Person of the Year. Był kompozytorem, wokalistą i gitarzystą basowym grupy The Police, od 1981r. prowadzi wspaniałą karierę solową. Przyznał się do choroby w latach 90 i nie boi się o niej mówić. Brał udział w światowej kampanii która miała na celu uświadomienie czym jest ChAD.

REKLAMA

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) charakteryzuje się występowaniem epizodów depresji, manii/hipomanii lub epizodów mieszanych. Pomiędzy tymi etapami występuje okres remisji, czyli całkowity brak objawów. Przyczyną tej choroby mogą być czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne, które mogą wpływać na rozwój i przebieg tej choroby.

Sinéad O’Connor, Irlandzka wokalistka, kompozyrorka oraz autorka tekstów piosenek. Jej wielkim debiutem było wykonanie piosenki „Nothing Compares 2 U” które znajduje się na 165 miejscu, listy "500 utworów wszech czasów" czasopisma „Rolling Stone”. Do choroby przyznała się podczas wywiadu telewizyjnego dla Oprah Winfrey w 2007 roku.

Oto kilka innych osób które dotyka problem ChAD:

Ernest Hemingway, Jimi Hendrix, Frank Sinatra, Olga Boznańska, Axl Rose, Jean-Claude Van Damme, Vivien Leigh, Virginia Woolf, Robert Pattinson, Rowan Atkinson, Britney Spears, Jim Carrey, Catherine Zeta-Jones, Amy Winehouse, Ben Stiller, Mel Gibson, Russel Brand, Kurt Cobain, Carrie Fisher (...).

REKLAMA

Myśle że spokojnie możemy chorobę afektywną dwubiegunową nazwać chorobą wielkich. Z moim zdaniem na pewno zgodzi się profesor z Uniwersytetu w Iowa, Nancy Andreasen. Była jedna z pierwszych osób prowadzących badania na ten temat, obserwowała 30 znanych pisarzy przez niemal 15 lat. W 1974 roku stwierdziła, u 80 procent objawy zaburzeń afektywnych, a u niemal połowy rozpoznała chorobę dwubiegunową.

3.lutego w audycji "Przystanek klasyka rocka" Michał Żołądkowski opowiedział o Shinead O'Connor:

"...29 lat temu Shinead O'Connor, niesamowita artystka i niesamowity głos, oznajmiła, że nie przyjmie amerykańskiej nagrody Grammy i nie weźmie udziału w ceremonii, ponieważ cała ta impreza odzwierciedla fałszywe i destrukcyjne wartości materialne. Później pewnie tego żałowała, tych słów, jak innych słów i czynów, ale tak to jest jak się ma chorobę dwubiegunową. Później jej pewnie trochę łyso było."

Prowadzący nie miał zamiaru ani intencji nikogo urazić. Przepraszamy wszystkich, którzy mogli poczuć się dotknięci takim sformułowaniem. 

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory