Ray Manzarek- klawiszowiec, który podbił Amerykę.

REKLAMA
Słynny klawiszowiec legendarnego zespołu The Doors - Ray Manzarek kończyłby dziś 81 lat. Z okazji rocznicy urodzin muzyka polskiego pochodzenia, przypomnimy wam jak wyglądała jego droga do wielkiej kariery.
REKLAMA

Dziś z okazji urodzin artysty, odbywa się również premiera filmu poświęconego zmarłemu muzykowi: "Break On Thru: A Celebration of Ray Manzarek and The Doors". Materiał koncertowy z przebojami The Doors, wzbogacony będzie częścią dokumentalną oraz wywiadami.

REKLAMA

Urodził się 12 lutego 1939 roku w Chicago. Jego rodzice emigrowali do Stanów, gdzie od najmłodszych lat dbali o muzyczne wykształcenie syna. Studiował muzykę, a następnie film. Na początku lat 60 razem z braćmi Rickiem i Jamesem założył zespół Rick & The Ravens, z którym nagrał 3 single.

 

W 1965 roku wraz z Jimem Morrisonem założył zespół The Doors. Grupa odniosła światowy sukces. Na swoim koncie The Doors ma ponad 100 milionów sprzedanych płyt. Ray Manzarek oprócz tego, że był klawiszowcem zespołu, odpowiadał również za ogólną linię melodyczną.

 

Po śmierci Morrisona, zespół nagrał jeszcze dwie płyty, jednak nie był już w stanie utrzymać swojej popularności, dlatego też muzycy zawiesili działalność i rozpoczęli kariery solowe.

Pierwsza solowa płyta Manzarka nosi tytuł "Golden Scarab". Nagrał on również dwa albumy z popularną grupą Nite City. W 1980 roku zajął się również produkcją biorąc udział w nagraniach słynnej płyty zespołu X- "Los Angeles".

 

W kolejnych latach wraz z Robbym Kriegerem starał się reaktywować zespół The Doors, jednak artyści odtwarzali już jedynie znane utwory grupy.

REKLAMA

Ray Manzarek wielokrotnie powtarzał: "Tak naprawdę jestem Polakiem mieszkającym w USA". Uważał, że jego partie klawiszowe w utworach The Doors przesycone są polskim duchem. Jego współpracownicy mawiali, że Ray był jedyną osobą, która była w stanie poskromić wybuchowy charakter Morrisona, a niektórzy twierdzą nawet, że to właśnie dzięki Manzarkowi zespół The Doors odniósł tak ogromny sukces.

Odszedł 20 maja 2013 roku w wieku 74 lat.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory