Urodziny Kurta Cobaina

REKLAMA
Dziś przypada 53 rocznica urodzin Kurta Cobaina. Założyciel i wokalista zespołu Nirvana miał przed sobą całe życie, obiecującą karierę i rodzinę. Jednak pięknie zapowiadająca się historia zakończyła się tragicznie.
REKLAMA

Urodził się 20 lutego 1967 roku w Stanach Zjednoczonych. Od dziecka interesował się muzyką. W wieku 4 lat rozpoczął naukę gry na pianinie. Był bardzo wrażliwym i empatycznym dzieckiem. Miał swojego wymyślonego przyjaciela o imieniu Boddah, z którym często rozmawiał. Rozwód rodziców bardzo nim wstrząsnął, przez wiele lat nie mógł im wybaczyć rozstania i tego, że odebrali mu możliwość życia w pełnej i kochającej się rodzinie. Po tym wydarzeniu Kurt zaczął sprawiać problemy wychowawcze.

REKLAMA

Kurt Cobain był zarówno wokalistą, gitarzystą jak i autorem tekstów.W 1987 roku wraz z  Kristem Novoselicem założył Niravanę- grunge'owy zespół, który zyskał światową sławę. Albumem, który przyniósł im największy sukces był „Nevermind”, który sprzedał się w ponad 26 milionach egzemplarzy. Pismo „Rolling Stone” uplasowało go na 17 miejscu rankingu 500 najlepszych albumów wszech czasów.

 

W lutym 1992 roku Kurt Cobain poślubił Courtney Love- liderkę zespołu „Hole”. Ceremonia odbyła się na plaży, a sam muzyk na uroczystość przyszedł w piżamie. W sierpniu tego samego roku na świat przyszła ich córka- Frances Bean Cobain. Koncert, który zagrała Nirvana na Reading Festival, kilka dni po narodzinach córki lidera, został okrzyknięty jednym z najlepszych występów zespołu.

 

Kurt Cobain już w młodości nadużywał narkotyków. Jednak wraz ze zwiększającą się popularnością i presją, muzyk coraz bardziej oddawał się nałogowi. Bliscy artysty są przekonani, że już od dawna cierpiał on na depresję, która z czasem tylko się pogłębiała. W 1994 roku Cobain po raz pierwszy próbował popełnić samobójstwo. Próbę podjął ponownie kilkanaście dni później, jednak podobnie jak za pierwszym razem, jego plany zniweczyła żona. Po interwencji przyjaciół
i rodziny, Cobain w końcu dał się namówić na odwyk, z którego uciekł już po dwóch dniach.

Kurt Cobain odebrał sobie życie 5 kwietnia 1994 roku poprzez strzał w głowę. W chwili śmierci artysta miał w organizmie ogromną ilość heroiny. Przy jego ciele odnaleziono list pożegnalny zaadresowany do wymyślonego przyjaciela z dzieciństwa- Boddah.

Wraz ze śmiercią Cobaina rozpadła się również Nirvana. Jednak po śmierci lidera zespołu, jego popularność jeszcze bardziej wzrosła. W 2002 roku wydano niedokończone demo Nirvany „You Know You're Right”, które odniosło międzynarodowy sukces.

REKLAMA
 

W 2006 roku Kurt Cobain został umieszczony na 20 miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader. Gwiazdor został uznany za „przedstawiciela nowego pokolenia”, a Nirvana za jednego z prekursorów podgatunku muzyki rockowej- grunge.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory