Brad Whitford kończy dziś 68 lat!

Amerykański gitarzysta zespołu Aerosmith obchodzi dziś swoje 68 urodziny. Z tej okazji przedstawiamy wam pokrótce jak wyglądała jego droga do kariery.

W dzieciństwie grał na trąbce, a swoją pierwszą gitarę otrzymał od ojca w wieku 14 lat.  Przez pół roku uczęszczał na lekcje gry na gitarze, a następnie uczył się sam, wzorując się na takich zespołach jak The Beatles. W 1970 roku po ukończeniu liceum, rozpoczął naukę w Collegu. W tym czasie zaczął również grywać w lokalnych zespołach. Niespełna rok później dołączył do zespołu Aerosmith, gdzie zastąpił poprzedniego gitarzystę- Raya Tabano. Jednak zespół w swoich pierwszych miesiącach nie odnosił zbyt dużych sukcesów, a seria kiepsko przyjętych albumów przyczyniła się do tego, że Brad postanowił opuścić grupę.

W tym czasie muzyk skupił się na pracy nad własnym projektem, który tworzył wraz z Derekiem St. Holmesem. Owocem ich wspólnych działań był wydany w 1981 roku album zatytułowany „Whitford/ St. Holmes”.

 

W 1980 roku Brad ukończył odwyk alkoholowy, a w 1984 roku powrócił do Aerosmith, którego członkiem jest do dziś.

W 2015 roku Brad Whitford ponownie połączył siły z St. Holmesem, z którym wyruszył w trasę koncertową obejmującą 10 koncertów.

Artysta nie ogranicza się jednak jedynie do gry na gitarze. Jest również autorem piosenek, kompozytorem, a także producentem. Jednym z tekstów, których współautorem jest Whitford jest „Last Child”.

 

W 2004 roku artysta został umieszczony na 18 miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów. Według magazynu Guitar World.

SŁUCHAJ ROCK RADIA