77 lat temu urodził się George Harrison

REKLAMA
Angielski muzyk i kompozytor, a także jeden z członków kultowego zespołu The Beatles- George Harrison obchodziłby dziś swoje 77 urodziny. Z tej okazji przypominamy wam, jak wyglądało życie artysty, określanego przez wielu mianem "cichego Beatlesa".
REKLAMA

George Harrison przyszedł na świat 25 lutego 1943 roku w Liverpoolu. Jak wielu słynnych artystów, swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w dzieciństwie. Sam nauczył się grać na gitarze, z którą stawiał pierwsze kroki na scenie muzycznej. W wieku 15 lat dołączył jako gitarzysta do zespołu The Quarrymen, który następnie przekształcił się w The Beatles.

REKLAMA

Oprócz muzyki George Harrison interesował się także kulturą i religią hinduską. To dzięki niemu w utworach Beatlesów możemy odnaleźć brzmienia indyjskich instrumentów i elementy duchowości hinduskiej. Mówiono o nim często „cichy Beatles”, gdyż żył niejako w cieniu popularnego duetu jakim był John Lennon i Paul McCartney. Harrison jednak przez wielu uznawany jest za jednego z najbardziej uzdolnionych członków zespołu. Był autorem utworów takich jak: „Something”, „Here Comes The Sun”, „Within You Without You”, czy ,,Taxman”.

 

George Harrison swoją pierwszą solową płytę wydał jeszcze za czasów istnienia Beatlesów. Był to album „Wonderwall Music” będący ścieżką dźwiękową do filmu „Wonderwall”. Kolejnym solowym krążkiem artysty był eksperymentalny „Electronic Sound”. Po rozpadzie Beatlesów Harrison wydał trzypłytowy album „All Things Must Pass”, którego największym przebojem była piosenka pt. „My Sweet Lord”. Krążek został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę i publiczność.

 

George Harrison znany był również ze swojego dobrego serca. Chętnie udzielał się charytatywnie, czego dowodem jest chociażby zorganizowany przez niego koncert na rzecz głodującego Bangladeszu, na którym to zebrano ponad 15 mln dolarów.

W 1973 roku wydał singiel „Give Me Love”, który w Stanach Zjednoczonych stał się numerem 1 na liście przebojów.

REKLAMA
 

George Harrison po tym sukcesie nie osiadł na laurach. Po śmierci Johna Lennona, wraz z Paulem McCartneyem i Ringo Starrem, nagrał na jego cześć piosenkę zatytułowaną „All Those Years Ago”. Również ten utwór znalazł się na szczycie listy przebojów.  W następnych latach Harrison nie odniósł żadnego znaczącego sukcesu, jednak w 1987 roku wydał album „Cloud Nine”, który zapewnił mu spektakularny powrót na szczyt. Był jednym ze współzałożycieli platynowej supergrupy „Traveling  Wilburys”, z którą wydał dwie głośne płyty.

 

W 1997 roku zdiagnozowano u niego raka płuc. Dwa lata później George Harrison został zaatakowany przez mężczyznę, który wbił mu nóż w płuco. To tragiczne zdarzenie przyspieszyło rozwój choroby. Muzyk zmarł 29 listopada 2001 roku. Jego prochy zostały wrzucone do rzeki Ganges.

Trzy lata po śmierci, w 2004 roku Harrison został wprowadzony do słynnego Rock and Roll Hall of Fame.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory