64 urodziny Steve'a Harrisa!

REKLAMA
Dziś urodziny obchodzi założyciel zespołu Iron Maiden. Steve Harris uznawany jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii ciężkiego rocka. Z okazji urodzin artysty przedstawimy wam pokrótce jak wyglądała jego droga na szczyt.
REKLAMA

Urodził się 12 marca 1956 roku w Londynie. Od dziecka pragnął zostać piłkarzem, jednak miłość do muzyki zwyciężyła nad pasją sportową. Początkowo chciał grać na perkusji, jednak
w jego mieszkaniu nie było wystarczająco dużo miejsca by pomieścić cały sprzęt, dlatego też zdecydował się na gitarę basową, na której sam nauczył się grać. Inspiracje czerpał z zespołów takich jak: Black Sabbath, Deep Purple czy Genesis.

REKLAMA

W wieku 16 lat wraz ze swoim szkolnym kolegą, Steve Harris założył zespół- Influence. Grupa zajęła 2 miejsce na konkursie młodych talentów. Zespół jednak szybko się rozpadł. Następnie przez ponad rok muzyk występował wraz zespołem Smiler.

W 1975 roku Harris powołał do życia Iron Maiden, uznawany za jeden z najwybitniejszych zespołów heavy metalowych. Steve Harris do dzisiaj jest aktywnym członkiem grupy. Co więcej, oprócz gry na gitarze, jest on również autorem lub współautorem większości tekstów oraz kompozycji.

 

W 2012 roku Harris wydał swój pierwszy solowy album "British Lion" wraz ze swoim drugim zespołem. Znajdował się na nim materiał skomponowany jeszcze w latach 90 XX wieku.

 

Tym co wyróżnia Harrisa jako gitarzystę jest m.in częste używanie akordów, a także niska akcja strun na gitarze. Mimo licznych sukcesów solowych, jego największym osiągnięciem jest stworzenie Iron Maiden.

REKLAMA

Zespół uznawany jest za pionera Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu. Ma już na swoim koncie setki nagród i odznaczeń, w tym 500 złotych i platynowych oraz 75 srebrnych płyt. Dla wielu Iron Maiden to już nie tylko zespół muzyczny, ale również "brytyjska instytucja" i ponadczasowa marka.

 

Z okazji urodzin artysty życzymy mu jeszcze wielu lat na scenie i dalszych sukcesów muzycznych!

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory