50. rocznica wydania legendarnego albumu 'PARANOID'

Genialna grupa anglików, która stała się pionierami gatunku, nazywanego dzisiaj metalem, po wydaniu pierwszej płyty była na fali wznoszącej. Głodni tworzenia muzyki od razu zaczęli komponować z myślą o kolejnej płycie, często wykorzystując części improwizacji, które wymyślali grając koncerty na żywo.

Chyba nie muszę przypominać, że koniec lat 60-tych i początek 70-tych to okres w naszej historii, na który duży wpływ miała wojna w Wietnamie. Ten wpływ odbił się również na kulturze, też tej masowej. W związku z tym w muzyce tamtych czasów znajdziemy wiele nawiązań do tej okrutnej wojny. Konflikt inspirował coraz to kolejnych wykonawców do tworzenia sztuki i dotyczyło to również Black Sabbath.

Około cztery miesiące po wydaniu swojej debiutanckiej płyty, grupa z Birmingham ukończyła pisać materiał na drugi album i niedługo po tym ruszyła do studia, aby nagrać kolejny krążek. Płyta miała nazywać się War Pigs, czyli tak samo jak utwór otwierający album. Jest to piosenka zainspirowana wojną, która w swojej oryginalnej wersji przedstawiała jeszcze okrutniejszy obraz niż w tej, która ostatecznie znalazła się na albumie. Wytwórnia stwierdziła jednak, że tytuł proponowany przez zespół może zostać źle odebrany przez zwolenników wojny, uważali też że pośród materiału znajduje się lepszy singiel niż War Pigs.

Tym utworem było Paranoid, czyli klasyk nad klasykami i jednocześnie piosenka, która dała tytuł drugiej płycie Black Sabbath. Wyżej wspomniałem, że zespół ukończył pisanie materiału na drugą płytę już cztery miesiące po wydaniu pierwszego albumu. Trochę skłamałem, ponieważ nie istniał wtedy jeszcze jeden numer, Paranoid. Wytwórnia kazała zespołowi napisać jeszcze jeden kawałek zanim grupa udała się do studia. Chyba wszystkim wyszło to na dobre, ponieważ całkiem niedawno bo 18 września obchodziliśmy rocznicę wydania płyty, która jest najlepiej sprzedającym albumem Sabbathów, a Paranoid dzisiaj jest najpopularniejszą piosenką zespołu.

To właśnie czas jest jednym z najlepszych wyznaczników jakości. Przekonał się o tym pewien pewien krytyk, który zdecydował się nie zostawił na Paranoid suchej nitki. Po wydaniu jeden przyznał albumowi ocenę C-. Komentując album nawiązał, jak wielu innych krytyków do treści tekstów, które wciąż wzbudzały kontrowersje. Cóż każdy ma prawo do swojego zdania, jednak słuchacze nie wzięli tego komentarza do serc, które już wcześniej zostały podbite przez Black Sabbath. Album jako jedyny z całej dyskografii zespołu dostał się do top 10 hitów w Wielkiej Brytanii. Najważniejsze jest jednak to, że album cieszy się miłością kolejnych odbiorców już od 50 lat. Z tej okazji została wydana specjalna edycja płyty, która jest niepodważalnym klasykiem gatunku.

Z tej okazji mamy dla Was dziś do wygrania PARANOID: SUPER DELUXE EDITION zawierać będzie wersję oryginalną albumu, wersję albumu z quad mixem z 1974 rok przygotowanym do stereo oraz dwa koncerty z 1970 r.: z Montreux i Brukseli, które nigdy do tej pory nie zostały wydane na winylu z książeczką zawierającą wywiady ze wszystkimi czterema członkami zespołu, archiwalne zdjęcia i materiały pamiątkowe, plakat oraz replikę książki z trasy z czasów Paranoid.

Słuchaj uważnie Rock Radia!

SŁUCHAJ ROCK RADIA