40. rocznica rozwiązania Led Zeppelin [PODSUMOWANIE]

REKLAMA
Tego zespołu nie trzeba nikomu przedstawiać - brytyjscy pionierzy hard rocka zapisali się pogrubioną czcionką na kartach historii muzyki. Kim byli i jak doszło do rozpadu kapeli?
REKLAMA

Grupa powstała z inicjatywy Jimmy’ego Page’a w 1968 roku. W tym samym roku udało im się zagrać pierwszy koncert na University of Surrey w Guildford. Początkowo istnieli pod nazwą The New Yardbirds (nawiązanie do starego zespołu Page’a), jednak z powodów prawnych musieli odciąć grubszą kreską przeszłość – tak powstała, którą znamy do dziś – Led Zeppelin (Ołowiany Sterowiec).  

REKLAMA

Premiery albumów Led Zeppelin I i Led Zeppelin II wywołały potężne zamieszanie w świecie rocka. Muzykom udało się zająć pierwsze miejsca list sprzedaży płyt, wygrywając tym samym z Beatlesami. Po sukcesie dwóch albumów ustatkowali na dobre swoją pozycję, choć album Led Zeppelin III nie spotkał się już z tak przychylnymi recenzjami. Dziś uznaje się go za etap przejściowy pomiędzy drugą, a czwartą płytą.  

To właśnie na Led Zeppelin IV znalazły się Schody do nieba, który mimo ponadprzeciętnej długości trwania (8 minut i 2 sekundy) na stałe zawładnął listami przebojów w rozgłośniach radiowych.  Co ciekawe, wydawcy na początku próbowali nakłonić muzyków do wydania tego utworu na osobnym singlu, jednak sprzeciw zespołu okazał się słuszny – słuchacze, chcąc posłuchać  Stairway to Heaven, musieli zakupić cały album, co wywindowało go na listy sprzedaży.  

W 1975 doszło do wypadku samochodowego, w którym uczestniczyli Robert Plant z żoną. To zamroziło możliwość koncertowania, więc zespół, korzystając z przymusowej przerwy, nagrał album Presence. 3 lata później Ledzi nagrali w Szwecji kolejną (dziś już wiemy – ostatnią) płytę In Through the Out Door. Na albumie wręcz słychać  znaczne Ilości użytego alkoholu podczas sesji w studiu, co odbiło się na jego jakości. Muzycy zaczęli zbyt mocno imprezować, a w szczególności John Bonham – ten równo 40 lat temu zmarł wskutek przedawkowania alkoholu (wódka). Po jego śmierci członkowie zespołu ogłosili decyzję o rozwiązaniu zespołu.  

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory